10 bin üniversiteli polis olacak

10 bin üniversiteli polis olacak.10482
  • Giriş : 20.02.2009 / 09:29:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu yıl 8-10 bin arasında üniversite mezunu polis alınacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis meslek yüksekokulları ile üniversite mezunlarının polis olabildiklerini hatırlatan Atalay, "Artık üniversite bitirmeyen polis olamıyor. Standardı yükseltmeyi önemli görüyoruz." dedi.

Muğla'da düzenlenen, 'seçim Güvenliği Bölge Valiler Toplantısı'na katılan Bakan Atalay, emniyet güçlerinin organize suçlarla mücadelede gösterdiği başarıyı övdü. Çetelerle mücadelede sonuna kadar gidileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Geçen yıl çok sayıda suç örgütü, çete çökertilmiştir. Pek çok suçun altında bunlar yatıyor. Hırsızlıktan kapkaça, uyuşturucudan insan kaçakçılığına sağlık alanında veya çek senet alanında çok sayıda organize suç örgütü vardı ve biz bunları çökertiyoruz. Vatandaşın devlete güvenini sağlamanın yolu bu. Vatandaş, çetelerden ve başka organizasyonlardan korkmayacak, sadece devlete güvenecek." Güven timleri uygulamasının süreceğini ifade eden Atalay, "Bütün illerimizde MOBESE yaygınlaşıyor. İhalesi yapılmış ama henüz bitmeyen yaklaşık 15 ilimiz var. 2 ay içinde bütün illerimiz tamamlanmış olacak." bilgisini vedi. Ardından polis alımıyla ilgili düzenlemelere değinen İçişleri Bakanı, şunları kaydetti: "2005'te başlattığımız uygulamayla normal üniversitelerden mezun kişilerden merkezi sınavla eleman alıyoruz. Onlara 6 aylık polislik eğitimi veriliyor ve mesleğe başlıyorlar. 2008 yılında 8 bin 500 kişi aldık. 2009'da üniversite mezunu 8 ile 10 bin arasında polis alacağız. Bu kişileri 6 aylık eğitime tabi tutup mesleğe kazandıracağız."

Bir gazetecinin, "Bölünmüş yollar ölümlü trafik kazalarını azalttı mı?" şeklindeki sorusu üzerine Atalay, bunun kazaları en aza indiren faktörlerden birisi olduğunu vurguladı. Trafik kazalarının azaltılması için kampanya başlattıklarını hatırlatan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sayede trafik kazalarındaki ölü sayısında çok ciddi düşüşler oldu. Görevi devraldığımızda yılda ortalama 10 bin kişi, kazalarda ölüyordu. Aldığımız tedbirlerle, ölümlü kazalarda yüzde 25 azalma meydana geldi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*