10 binler Hz. Hüseyin'in için toplandı

10 binler Hz. Hüseyin'in için toplandı.23657
  • Giriş : 23.04.2009 / 14:43:00

Geleneksel olarak düzenlenen Hz. Hüseyin'in doğum günü kutlamalarına on binlerce Mısırlı katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kahire'nin turistik merkezlerinden İmam Hüseyin Camii ve çevresinde yapılan etkinliklerde zikirler çekildi, ikramlar yapıldı, sohbetler edildi.

Her tarikat ayrı ayrı çadırlarda ya da sokaklarda etkinlik yaparken, tarikat liderleri de mensuplarıyla biraraya gelerek zikirlere eşlik etti.

Resmi olarak 77 sünni sufi tarikatın faaliyetine izin verilen Mısır'da yaklaşık 12 milyon tarikat mensubunun olduğu tahmin ediliyor. Mısır'daki en büyük tarikatlar olarak Ahmediye (Ahmet Bedevi), Rufaiye (Ahmet Rufai), Şaziliye (Ebul Hasan el Şazli), Kadiriyye (Abdulkadir Geylani), Halvetiyye (Pir Ömer Halveti) göze çarpıyor. Her tarikatın ayrıca farklı fırkaları da bulunabiliyor.

Hz. Hüseyin'in Kerbela Savaşı'ndan (680) sonra kesilen başının gömülü olduğu düşünülen Hz. Hüseyin Camii, dünyanın dört bir yanından buraya gelerek dua eden Şiiler açısından olduğu kadar Sünniler için de büyük bir önem arz ediyor. Fatımiler tarafından inşa edilen cami daha sonra Memlükler ve Osmanlılar tarafından değişik tarihlerde restore edilmiş ve bazı bölümlerle genişletilmiş.

Tarikat mensuplarına göre yaptıkları etkinliklerle hem aralarında büyük bir kaynaşma ve dayanışma sağlıyorlar ve hem de bir türlü sosyal yardımlaşmanın da yolunu açıyorlar. Mısır'ın dört bir köşesinden gelen tarikat mensupları bir hafta süren etkinliklerinde çok renkli görüntüler sergiliyor. Cellabiyelerin (Mısırlıların kullandığı geleneksel uzun elbise) ağırlıklı olarak giyildiği etkinliklerde daracık sokak araları birer mesire haline dönüştürülüyor.

Kimi sokaklarda zikirler çekilirken, kiminde çaylar demleniyor, karışık oturan kadın ve erkekler derin sohbetlere dalıyor. Camiler, sokak araları, binaların girişleri her taraf adeta insan seline dönüşüyor. Uzak yerlerden gelenlerin bazıları evlerde misafir edilirken, çok büyük bir kısmı ise ancak sokaklarda geceleyebiliyor. Kimi yanında uyumak için hazırlıklı gelirken, kimi ise tarikat mensuplarının sağladığı imkanlarla sokaklarda yatıyor. Etkinlikler boyunca yemekler bedava. Her sokakta pişen yemekler, bu yemeklerden yiyen insanlar bulmak mümkün.

Hüseyin Camii, İslami Kahire olarak adlandırılan bölgenin kalbi durumunda. Yanı başında hemen Ezher Camii yükselirken, diğer yanında bir zamanların Binbir Gece Masalları'nın geçtiği yer olarak adlandırılan Han Halili Çarşısı uzanıyor. Diğer tarafları ise irili ufaklı Fatımi, Memlük, Osmanlı eserleriyle dolu. Adım başı cami, sebil küttab, köşk, han, saray ve tarihi evlere rastlamak mümkün bu bölgede.

Hüseyin Camii'nin dışına taşan kalabalıklar binlerce kişinin sığabileceği meydana bile sığmazken, oluşan otantik havanın etkisiyle ara sokaklara daldığımızda kendimizi bir anda onlarca yıl geriye gitmiş hissediyoruz.

Def eşliğinde raks eder gibi zikreden insanların arasından geçerken, bir anda ilahiler ve şiirler söyleyen naşitler çıkıyor karşımıza.

Zikir halkası oluşturanların ritmik görüntüler sergilemesi dikkat çekici. Zikirlerin çoğu ayakta ve kafalar eğilerek bir sağa bir sola dönülerek yapılıyor. Allah ve sıfatları seslice tekrarlanıyor. En az zikir çekenler kadar zikri seyredenler de büyük bir zevk alıyor. Bu zevklerine içlerine çektikleri nargilenin dumanını havaya üfleyerek ya da çaylarını yudumlayarak zevk katıyorlar.

Acıkanlar ise her an imdatlarına yetişmeye hazır sofralarda yer buluyor kendilerine. Sofraları çok renkli Mısır'ın. Ancak bu tür etkinliklerde et ağırlıklı yemekler en gözdeleri. Yemeklerin kalitesi, tarikatın gücünü de gösteriyor. Sofraların değişmezleri ise şüphesiz ful, taamiyye, sulu patates yemeği…

Salı günü doğum etkinliklerinin final gecesi. Diğer günler Hüseyin Meydanı nispeten dolarken, final gecesi tam bir maşeri kalabalığa sahne oluyor.

Tarikatlar bu tür etkinliklerde insanları cezbetme yarışına da giriyor. Hemen hepsi önceden hazırladıkları afiş ve posterleri yanıbaşlarına asarak kimliklerini belli etmeye çalışıyor. Bazı tarikatlar ise şeyhlerinin resimleriyle dikkat çekmeye çalışıyor.

Bu etkinlikler turistlere de eşsiz bir malzeme sunuyor. Ellerinde fotoğraf makinaları ya da cep telefonlarıyla bu eşsiz güzelliği ölümsüzleştiren turistler büyük bir emniyet içinde kalabalıkların arasına karışıyor.

İmam Hüseyin'in doğum günü gibi pekçok ünlü Müslüman şahsiyetin de doğum günleri vesilesiyle bu tür festivaller düzenleniyor. Bunlar arasında şüphesiz en ünlüsü Ahmet Bedevi hazretlerinin doğum günü vesilesiyle Tanta şehrinde yapılan etkinlikler. 3 milyondan fazla insanın katıldığı bu etkinlik de günlerce sürüyor.

Aynı şekilde Kahire'de medfun olan İmam Şafii, Hz. Hüseyin'in kız kardeşi Hz. Zeynep, peygamberimizin soyundan gelen Hz. Ayşe için de bu tür doğum günü etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca tarikat liderlerinin doğum günü vesilesiyle de festivaller yapılıyor.

Ancak son dönemde bu tarikatlar Mısır hükümetinin yakın takibinde bulunuyor. Bunun gerekçesi ise Şiiliğin bu tarikatlar yoluyla Mısır'a yayılmaya çalıştığı yönündeki iddialar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*