10 gün önce de ayini basmışlar

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Malatya'daki vahşette gözaltı sayısı 10'a çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Protestan Kilisesi, 8 Nisan'da düzenledikleri ayini basanların aynı kişiler olduğunu açıklarken, zanlılar polise, "Bizi tanıyorlardı. Korkutmak istedik. Emre, boğazlarını kesti." dedi.

Malatya'da İncil dağıtan yayınevine yönelik vahşi saldırının perde arkasında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Boğazlarıı kesilerek öldürülen yayınevi çalışanları ile saldırganlar birbirlerini daha önceden tanıyormuş. Saldırının planlayıcısı olduğu ileri sürülen Emre Günaydın ve diğer zanlılar, yayınevine birkaç kez gidip istihbarî bilgiler toplamış. Gözaltındaki bir zanlı, "Yayınevindekiler Emre'yi ve bizi tanıyordu." şeklinde ifade verirken, Diyarbakır Protestan Kilisesi önderi Ahmet Güvener de bunu doğrulayan bilgiler aktardı. 8 Nisan 2007'de Diriliş Günü nedeniyle Malatya Altın Kayısı Otel'de dinî bir ayin düzenlediklerini belirten Güvener, saldırıyı gerçekleştirenlerin o gün de kendilerini taciz ettiğini ileri sürdü. Güvener, "Daha önceden de tehdit alıyorduk. Posta kutularımıza mesajlar bırakıyorlardı. O gün de gelip yüzlerini kazakları ile gizlemeye çalıştılar. Bize sorular sordular. Sonra gittiler." dedi.

Gözaltındaki şahısların sorguları sürerken, Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, dün zanlılarla aynı yaşlarda olan 5 kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı. Başka illerde de operasyon yapılabileceğini vurgulayan Vali Daşöz, üç kişinin domuz bağı ile bağlanıp öldürüldüğü iddialarını da yalanladı. Alınan bilgilere göre, zanlılar sorgularında, binadan atlayarak komaya giren Emre Günaydın'ı suçladı. Grubun liderliğini Günaydın'ın yaptığını söyleyen zanlılar, "Korkutma amaçlı gittik. İçeride sandalyeye bağladık. Emre, üçünün de boğazını kesti." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious