10 Kasım hüznü Çin Seddi'ni aştı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Atatürk'ü anma adına Çin'de çok anlamlı bir tören düzenlendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çin'in kuzeyindeki Şien şehrinde bulunan Kuzeybatı Üniversitesi Kamu Yönetimi Fakültesi'ne bağlı Uluslararası Kamu Yönetimi Araştırmaları Merkezi açılışının Atatürk'ün doğumunun 125. yıl dönümü ve 10 Kasım'a denk getirilmesiyle çok anlamlı bir gün yaşandı.
Açılış töreninde Türkiye'den ve Çin'den konuşmacılar bu önemli günde Atatürk'ün çeşitli yönlerini anlattı. Çin'de Türkiye ve çevresi ile ilgili siyasi araştırmalar alanında ünlü olan fakültenin konferans salonunda yapılan sunuma fakültenin öğretmen ve öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Törene Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'nden Müsteşar Nesrin Bayazıt, Çin - Türk Dostluk Derneği Başkanı ve Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM)'dan, Emekli Tuğgeneral Rıza Küçükoğlu, ODTÜ'den Tarih Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ömer Turan, Garanti Bankası Şanghay Temsilcisi Noyan Rona'nın yanı sıra Çin tarafından da Fakültenin Dekanı Xihen ve yardımcıları ile profesörler katıldı.

Törende 'Atatürk'ün diplomatik ideolojisinin Çin-Türkiye dostluğuna etkisi' konusunu ele alan Şıvgın, Atatürk'ü ve dış politikasını yönlendiren öğenin ''barış'' olduğunu vurguladı. Şıvgın, ''Yurtta barış, cihanda barış'' ilkesini ayrıntıları ile anlattı.

Doç. Dr. Ömer Turan ise yaptığı konuşmada gençlik ve Cumhuriyet yılları itibariyle Atatürk'ün ''Milliyetçiliği'' üzerinde durdu. Tuğgeneral Rıza Küçükoğlu da konuşmasında Atatürk'ün ''kriz yönetimi'' konulu tebliğinde konunun değişik boyutlarına da değinerek, dünden bugüne uzanan bir hat çizdi.

Çinli konuşmacılar ise Atatürk'ün Türkiye ve dünya açısından önemine değinerek, bugün sürmekte olan Türk-Çin dostluğuna katkılarını dile getirdi. Çinli Prof. Xu Wei, Çin'in, Türkiye ve Ortadoğu siyasetine nasıl baktığı değerlendirmelerinde bulundu.

Törendeki konuşmalarda ayrıca Çin ile Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi vurgusu da yapıldı. Noyan Rona'ya ayrıca fakülte tarafından '' Misafir Profesör'' ünvanı verildi. Noyan, Atatürk'ün yaşamı ile ilgili bir belgesel filmin de gösterildiği sempozyumda, 1938 Kasım'ına ait Şanghay gazetesinde yer alan bir manşet haberi dinleyicilere sunarak, Çin'in Atatürk'e ilgisinin değişik bir boyutunu da örneklemiş oldu.

Törenin ardından konuşan bir Çinli öğrenci, söz konusu konuşmaların ardından Atatürk ve Türkiye'nin tarihi ile ilgili çok şey öğrendiklerini ve bunun çok yararlı olduğunu belirtti. Bu arada Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'nde de 10 Kasım dolayısıyla bir resepsiyon düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious