10 milyardan 75 milyar dolara ulaştı

10 milyardan 75 milyar dolara ulaştı.11537
  • Giriş : 19.01.2009 / 10:07:00

Ekim-kasımda sisteme giren 10 milyarın izini sürmek için özel ekip görevlendiren Merkez Bankası, yastık altındaki 75 milyar dolarlık altına ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MERKEZ Bankası geçen yılın ekim-kasım ayında sisteme giren kaynağı belirsiz 10 milyarın izini sürerken yastık altındaki 75 milyar dolarlık altına ulaştı. Merkez Bankası, Türkiye'de gündemden düşmeyen vatandaşların kayıtdışındaki varlıklarını mercek altına aldı. Özellikle, küresel krizin derinleştiği ekim ve kasım aylarındaki ödemeler dengesi rakamlarının açıklanması ile birlikte Türkiye'ye yaklaşık 10 milyar dolarlık kaynağı belli olmayan paranın girmesi, Merkez Bankası'nı harekete geçirdi. Bankanın uzmanlarından oluşan özel bir komsiyon, milyarlarca dolarlık kaynağı belli olmayan paranın kaynağını bulmak için, ekonomi birimlerinden bilgi topluyor. Komisyonun, bilgisine başvurduğu kurumların başında ise Altın Borsası Başkanlığı geliyor. Araştırmalarını, 'yastık altı olarak' nitelendirilen, kayıtdışındaki altın ve döviz varlıkları üzerinde yoğunlaştıran Merkez Bankası'nın uzmanları, Altın Borsası Başkanlığı'ndan, yastık altındaki altınlar ve 2008 yılında bozdurulan altınlarla ilgili önemli bilgiler elde etti.

ALTIN ZENGİNİ ÇIKTIK

YAPILAN değerlendirmelere göre, dünyanın en çok altın ithal eden ikinci ülkesi olan Türkiye'de, yastık altında Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinden daha fazla altın bulunuyor. Sadece, altın dış ticaret rakamlarının kayıt altına alındığı 1984 yılından 2008 yılı sonuna kadar geçen süredeki rakamların karşılaştırılmasının sonucunda, yastık altında en az 3 bin ton altının olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu altının bedelinin ise 75 milyar dolar olduğu hesaplandı. 1984 yılından önceki yıllarda, ithal edilen altınların da hesaba katılması halinde, yastık altında bulunan altınların daha fazla olduğu ifade edildi.

DÖVİZ BİLİNMİYOR

TÜRKİYE'DEKİ vatandaşların yastık altında altının yanı sıra yüklü miktarda döviz varlığı da tuttuğu biliniyor. Ancak, döviz büfelerinin kayıtlarının sağlıklı olmaması ve vatandaşların dövizlerini yetkili olmayan kişilere de bozdurabilmesi nedeniyle, sağlıklı verilere ulaşılamadı.

2 milyar bozduruldu

MERKEZ Bankası yastık altından çıkan altınları da mercek altına aldı. Buna göre Türkiye'nin, yurtdışına ihraç ettiği hurda altın tutarı 2008 yılında 4.7 milyar dolarla rekor kırdı. Bunun 2 milyar dolarını yastık altından çıkan altınlar oluşturdu.

'Kimliksiz para swap'tan geldi' iddiası çürük çıktı

MERKEZ Bankası'nın ödemeler dengesi verilerinde ekim ve kasım aylarında ortaya çıkan kaynağı belli olmayan 10 milyar doların swap işlemlerinden geldiği yönündeki iddialar Merkez Bankası yetkililerince çürütüldü. Bir komisyon oluşturarak kaynağı belirlenmeyen parayı araştıran Merkez Bankası ekim ve kasım ayında gündeme gelen swap iddialarını bankacılara sordu. Yapılan incelemede swap olarak bilinen TL/döviz takas işlemlerinin resmi verilerde görüldüğü belirlendi. Dolayısla söz konusu 10 milyar dolarlık para içinde swap payının bulunmadığı ortayla çıktı. Öte yandan bazı bankacıların gündeme getirdiği 'Bu para Varlık Barışı'ndan geldi' şeklindeki iddiları da Maliye doğrulamadı. Maliye yetkilileri, Varlık Barışı Yasası'nın kasım ayı sonunda yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, para girişinin, 2009 yılının şubat ve mart aylarında olacağını tahmin ettiklerini kaydettiler.

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*