10 milyon dolarlık kanıt imha edildi

10 milyon dolarlık kanıt imha edildi .13119
  • Giriş : 19.12.2008 / 15:05:00
  • Güncelleme : 19.12.2008 / 15:18:19

Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin basın toplantısında ABD Başkanı George Bush'a fırlattığı ayakkabıların imha edildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İşgale tepkinin sembolü haline gelen ayakkabılarda patlayıcı bulunup bulunmadığının araştırıldığı, patlayıcı bulunmadığı Amerikalı ve Iraklı emniyet yetkililerince belirlendikten sonra da ayakkabıların imha edildiği öğrenildi. Zeydi hakkında açılan dava dosyasına bakan yargıç Diya El Kenani, soruşturmanın en önemli delili olan ayakkabıların yok edilmesinin, davanın seyrini etkilemeyeceğini söyledi. Arap dünyasında sembol haline gelen Bush'a fırlatılan ayakkabılar için bir Suudi işadamı 10 milyon dolar önermişti. Hatta ayakkabıların müzede sergilenmesi teklif edilmişti.

Ayakkabı eylemi ile dünya gündemine oturan Iraklı gazetecinin tahliye talebi de reddedildi. Yargıç El Kenani, "Gazetecinin avukatı aracılığıyla yaptığı kefaletle tahliye talebini, soruşturmanın selameti ve gazetecinin can güvenliği bakımından reddettik. Serbest kalması, bombalı saldırılar ve eylemler yüzünden bizzat kendisi için tehlikeli olabilir. Diğer gazeteciler peşine düşebilir. Hukuki açıdan bakacak olursak da suç işledi. Kefalet talebini reddetme hakkımız var." açıklamasını yaptı. Gazeteci, misafir devlet başkanına 'saldırı girişiminden' yargılanırsa 1 ila 5 yıl, 'saldırıdan' yargılanırsa 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*