'10 Rum askerini öldürdüm' sözü yaktı

'10 Rum askerini öldürdüm' sözü yaktı.10506
  • Giriş : 20.02.2009 / 21:30:00
  • Güncelleme : 20.02.2009 / 21:39:55

Atilla Olgaç'ın "Biri esir 10 Rum askerini öldürdüm" sözleri yankısını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan "Orada Neler Oluyor" isimli programda Atilla Olgaç'ın "Biri esir 10 Rum askerini öldürdüm" sözleri, programın sunucuları Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel'in de başına dert açtı.

Tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç, 22 Ocak'ta katıldığı "Orada Neler Oluyor" isimli programda, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında biri esir 10 Rum askerini öldürdüğünü söyledi. Olgaç, tepkiler üzerine sözlerinin gerçek olmadığını, savaşın kötülüklerine dikkat çekmek için kendi yazdığı bir senaryoyu okuduğunu savundu. Ancak Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır, Atilla Olgaç hakkında, sözleri savaş suçu niteliğinde görüldüğünden Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi'ne göre soruşturma başlattı.

HaberTürk'ün haberine göre, soruşturma savcısı Ali Çakır, ayrıca programın sunucuları Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel hakkında da "Suçu ve suçluyu övmek" suçundan soruşturma başlatılmasına karar verdi.

PROGRAM SUNUCULARIN DA İFADESİ ALINACAK

Atilla Olgaç hakkında Mersin ve Şişli Cumhuriyet Başsavcılıkları'nın da soruşturma başlattığı, Bakırköy Savcısı Çakır'ın bu iki savcılığın yetkisizlik belgelerinin Bakırköy Savcılığı'na ulaşmasının ardından Atilla Olgaç ile iki program sunucusunu ifadeye çağıracağı öğrenildi.

Türkiye'nin 1997'de imzalayarak taraf olduğu Cenevre Savaş Suçları Sözleşmesi'ne göre, sanatçı suçlu bulunursa dosya Türk makamları tarafından Adalet Bakanlığı aracılığıyla Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne teslim edilecek.

Atilla Olgaç'ın programda söylediği sözler:

"Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdum. Askerlikte terhisime 1 gün kalmıştı. Tam o sırada Kıbrıs Barış Hareketi oldu. Beni Mersin'den Kıbrıs'a gönderdiler. Savaşın en acımasızca ve en kanlı bölümünün sürdüğü temizleme harekatında görev verdiler. Komutana 'Yapamam, adam öldüremem, ben sanatçıyım' dedim. 'Burada sanat bitti. Burası gerçek hayat, savaş. Emir verdim mi öldüreceksin' dedi. İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü. Daha sonraki çatışmalarda 9 kişiyi daha öldürdüm. Öldürdükten sonra gidip karargâhta ağlıyor, ertesi gün yine öldürüyordum. Rüyamdan çıkmıyor. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Bu yüzden hala et yiyemiyorum. Kan göremiyorum. Aklıma öldürdüğüm çocuklar, kokmuş cesetler geliyor. Bu acıyı 25 yıl sonra ilk kez itiraf ettiğini söyleyen Atilla Olgaç "Türkiye'de korkunç bir savaşta bulunmuş, adam öldürmüş, gazilik unvanı almış tek sanatçıyım" dedi. Atilla Olgaç sözlerine şöyle devam etti: Savaş uzun süre mesleğimi de etkiledi. Kitlendim, bir şey yapamadım. Bugün o komutanın 'Hep sahnede numaradan mı adam öldüreceksin. Silahı al da, gerçekten öldür bakalım. Nasıl oluyormuş' dediğini hatırlıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*