10 saniyede kalp anjiyosu

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Bursa Acıbadem Hastanesi, kalp-damar hastalıkları tanısında devrim olarak nitelendirilen ve 10 saniyede kansız, ağrısız kalp anjiyosu yapabilen "Çift Kaynaklı BT" cihazını hizmete soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Yıllardan beri kullanılan eforlu EKG, talyum testi, stres ekokardiyografi gibi testlere, son yıllarda "Bilgisayarlı - Tomografik - Anjiyografi" yöntemi de katıldı. Tomografik anjiyografi teknikleri, çok kesitli görüntüleme yeteneği sayesinde yeni bir boyut kazandı. Bu teknik gittikçe geliştirildi ve 8 kesitliyle başlayarak, son iki yıl içerisinde 64 kesitli görüntüleme olanağına ulaştı. Nihayet durmak bilmeyen teknolojik gelişmeler sayesinde bilgisayarlı tomografik cihazları, içerisinde bulunduğumuz 2006 yılında, 2x64 kesitli olmak üzere "Çift Kaynaklı BT" cihazıyla doruk noktaya ulaştı.

2X64 KESİT BT NEDİR?

"Kalp görüntüleme" yöntemlerini geliştiren, günümüzün en gelişmiş bilgisayarlı tomografi cihazıdır. 2x64 Kesit görüntüleme üstünlüğüyle saniyeler içinde tanı olanağı sağlar. Anjiyografide, kansız ve ağrısız gerçekleştirilebildiğinden, devrim niteliğinde bir yöntemdir. Yüksek hasta konforuyla kalp için en kolay tarama yöntemidir.

Yalnızca koldan yapılan bir iğne ile 10 saniyede kalp anjiyosu gerçekleştirilebilir. Her türlü kalp ritminde net görüntüleme olanağı sağlar. Ayrıca, onkolojik hastalıkların tedavi sürecinde ve acil servislerde en önemli gereksinim olan hızlı tanı koyma işlemlerinde de etkili bir cihazdır.

Sistemin diğer çok kesitli tomografi cihazlarından farkının, iki ayrı çok kesitli tomografi sisteminin aynı cihaz içerisinde birleştirilmesi olduğunu ifade eden Acıbadem Sağlık Grubu Radyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Olcay Çizmeli, 2x64 Kesit BT ile diğer sistemlere göre çok daha hızlı görüntüleme yapılabildiğini belirtti. Doç. Dr. Çizmeli: "Görüntüleme aralığını her kalp atım süresi içerisinde standart olarak tutabilmek için diğer sistemlerde kalp atımını yani nabzı yavaşlatmak gerekliydi. Bu nedenle hastalara ağızdan ya da damar yoluyla ilaç verilerek kalp atımı sıklığı belirli aralıklar içerisine düşürülüyordu. Hastaların çoğunluğunun ilaç almasını gerekli kılan bu sistemde ayrıca ilaç dozunun tekrarı da çoğu kez gerekmekte ve bekleme sürelerinin de katılmasıyla bu işlem inceleme süresini de (hastanın cihaz içerisinde geçireceği süre) uzatmaktaydı. Bir üst teknoloji ürünü olan , 2x64 Kesit BT ile kalp atım süresinden daha da kısa olan görüntüleme süresi sayesinde hastanın kalp hızının azaltılmasına gerek olmadan kalbi hızlı atan hastalarda bile güvenli görüntüleme yapılabiliyor" dedi.

Doç. Dr. Çizmeli, 2x64 kesit BT teknolojisi ile hareketli bir organ olan kalbin görüntülenmesinde oluşabilecek harekete bağlı görüntü bozukluklarının da azaldığını ifade etti. Doç. Dr. Olcay Çizmeli, "Bu durum, çapı milimetreler ile ölçülebilecek kadar ince olan koroner besleyici damarların (koroner arterlerin) görüntülenmesinde önemli diğer bir problemi de azaltmaktadır. Şöyle ki; özellikle sağ koroner arter, diğer damarlara göre daha hareketli olduğu için bazı durumlarda görüntüleme yetersiz kalıyor ya da dar olmayan bir bölüm dar gibi görülebiliyor. Bu durum, hastaya belki de hiç gerekli olmayan anjiyografi tetkiki yapılmasıyla sonuçlanabiliyor" diye belirtti.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Çağlar ise yeni sistemle ritim bozukluğu (aritmi) olan hastalarda da tatmin edici sonuçlar alınabildiğini söyleyerek şunları söyledi: " 2x64 Kesit BT ile kalbin kasılması ve gevşemesi sırasında eşdeğer kalitede görüntü oluşturulabiliyor. Çok kesitli BT sistemleri karşılaştırıldığında bu çok önemli bir avantajdır. Bu sayede her koroner anjiyografi hastasına kardiyak değerlendirme yapılabiliyor. Ayrıca üst düzey donanım ve yazılım desteğine sahip olan bu cihaz sayesinde tetkik sonuçları daha kısa sürede, daha doğru ve güvenli bir şekilde sunulabiliyor."

NASIL UYGULANIYOR?

İşlem sırasında kol toplardamarına opak bir madde veriliyor ve bu ilaç kalbe ulaştığında birkaç saniyelik görüntü alınıyor. Birkaç saniye içerisinde, koroner damarların detaylı görüntülenmesi, damar tıkanıklığı veya aterosklerotik plakların ve derecelerinin belirlenmesi, koroner fonksiyonel anatominin belirlenmesi, hastada şikayet oluşturmayan koroner damar patolojilerinin belirlenmesi, koroner kalsiyum skorlanması, by-pass damarlarının görüntülenmesi, doğumsal kalp damar anormalliklerinin belirlenmesi, kalp kasının fonksiyonları ve kalp kapak fonksiyonlarının incelenmesi gerçekleşiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious