10 yıl cep telefonu kullananlar dikkat!

10 yıl cep telefonu kullananlar dikkat!.11644
  • Giriş : 09.06.2008 / 17:09:00

Memorial Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Kadir Tahta, cep telefonuyla sürekli konuşulan taraftaki beynin yarım küresinde, 10 yıl sonunda beyin tümörü görülme sıklığında az da olsa artış tespit edildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Tahta, yaptığı yazılı açıklamada, cep telefonlarının yeni kullanıma giren bir teknoloji olduğu için bilimsel çalışmaların kısa dönemli bilgileri içermesi nedeniyle yeterli sonuç alınamadığını belirtti.

Mikrodalgayla yapılan cep telefonu iletişim sisteminin, hücrelerdeki etkisinin radyasyona benzeyen etkiler olmadığını ancak yine dokuların içine enerji girdiğini ifade eden Prof. Dr. Tahta, mikrodalgaların dokunun derininde ısınmaya neden olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Tahta, cep telefonlarından yayılan dalgaların, beyin hücrelerinin çekirdeklerinde bulunan genlerin DNA zincirlerinde kırılmalara yol açtığını, bunun da tümör oluşumunun ana sebebi olduğunun bildirildiğini kaydetti.

-''CEP TELEFONLARINI KULAKLIKLA KULLANIN''-

Cep telefonlarının neden olduğu benzer problemlerin telsiz telefonlarda da yaşandığın anlatan Prof. Dr. Tahta, ''Son yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, cep telefonuyla sürekli konuşulan taraftaki beyin yarım küresinde, 10 yıl sonunda beyin tümörü görülme sıklığında az da olsa artış tespit edilmiştir'' dedi.

Cep telefonu kullanma yüzdesinin 15 yaşındaki geçlerde yüzde 60, 19 yaşında ise yüzde 95'lere kadar çıktığını ifade eden Prof. Dr. Tahta, günlük yaşamın önemli bir parçası haline gelen cep telefonlarının ''kulaklıkla kullanılması'' gerektiğini söyledi.

Cep telefonlarıyla uzun süre konuşulmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. Tahta, cep telefonu üreten firmaların da dalga boylarını ve enerji değerlerini değiştirerek, daha az zararlı telefonlar üretmeyi planlamalarını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious