'10 yıl sonra aç kalacağız aç'

'10 yıl sonra aç kalacağız aç'.14988
  • Giriş : 17.03.2009 / 14:08:00

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Okan Bayülgen'in Disko Kralı programının konuğu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir santim üst toprağın oluşması için çeşitli şartlara bağlı olarak 200 ila 1000 yıla ihtiyaç bulunduğunu anlatan Hayrettin Karaca, günlük meselelerle hiç ilgilenmediğini söyledi.

"Kaybettiğimiz toprak geri gelmez, üretemeyiz" mesajını veren Hayrettin Karaca, şu çarpıcı sözleri sarf etti:

"Kaybettiğimiz toprak geleceğimizdir. Bugün konuşulan Türkiye'de seçim meçim, dünyada münyada var ya hiç oralı olmuyorum ben. 10 yıl sonra ne olacak? Başka bir şey konuşacaksınız. Aç kalacaksınız aç."

Programın bir diğer konuğu Sümerolog-yazar Muazzez İlmiye Çığ ise başka milletlere toprak satışı yapılmasına dikkat çekti.

TOPRAK SATINCA KÖLE OLURUZ

Çığ, stüdyodan büyük alkış alan şu sözleri söyledi:

"Çocuklar toprak satılması, memleketin toprağının başka milletlere satılması kadar kötü bir şey yok. Hiçbir millet de bunu yapmamış. Almanlar, Fransızlar orada bir ev alabilirsiniz, toprağını alamazsınız. İngiltere'de kendi adamı bir ev alabilir, toprağı olmuyor onun. Amerika'da bir arsa alabiliyor, biraz büyük arsa almaya kalkarsa 'neden, nedir' diye soruluyor. Bizde hektarlarla arazi satılıyor dışarıya. Biz ne için çıktık, bunu protesto etmek için. Sizlerin de bunu yapmasını istiyoruz. Eğer toprağımız giderse biz köle oluruz, köle. Hepimiz esir oluruz, şimdiden bunu düşünün, çok ağır şeyler. Bakın memlekette her şey satılıyor. Cumhuriyet'le elde ettilerimiz, büyük zorluklarla, heveslerle edindiklerimiz maalesef şey olarak satılıyor. Para kazanılıyor, ne oluyor gelen para günlük masraflara gidiyor, böylece memleket yok oluyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*