10 yıllık köprü aşırı yağıştan çöktü

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde köy ve mezralarla bağlantı sağlayan 6 ayaklı Kaledibi Köprüsü, aşırı yağış sebebiyle çöktü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çökme sırasında köprü üzerinde aracın bulunmaması ise faciayı önledi.

Dicle Nehri'nin kollarından olan Bırkleyn Çayı üzerinde kurulan, 15 metre yüksekliğinde, 100 metre uzunluğundaki Kaledibi Köprüsü ilçe merkezini onlarca köy ve mezraya bağlıyordu. Kaledibi köyü ile komşu köy ve mezraların ilçe merkeziyle olan irtibatları kesildi.

Yaklaşık 10 yıl önce bir müteahhit firma tarafından yapılan Kaledibi Köprüsü'nün çökmesinin ardından Hani Kaymakamı Rıza Gençoğlu, Diyarbakır Valiliği'ne yazılı dilekçe verdi.

Köylere Hizmet Götürme Birliği'nde (KÖYDES) görev yapan teknik ekibin incelemelerde bulunacağını açıklayan Gençoğlu, incelemelerin ardından bir maliyetin ortaya çıkacağını söyledi.

Gerekli yazışmaların yapıldığını anlatan Rıza Gençoğlu, "Son zamanlarda aşırı yağıştan dolayı yaşanan sel felaketi köprünün yıkılmasına sebep oldu. Şuan geçişler yapılamıyor. Ancak traktör gibi araçlar geçebiliyor. Köylere Lice ilçesi tarafından gidiliyor. Gerekli çalışmaların ardından yeni bir köprü yapılacak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious