100 Aileden 18'i çocuğunu istedi

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Devlet, aileleri bakamadığı için himayesine aldığı çocukların bayramı ve yeni yılı aile ortamında kutlamaları için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda kalan çocukların bayramı ailelerinin yanında geçirmesi için çocukların yol parası ve bayram harçlığının kurum tarafından karşılanması kararına rağmen ailelerin çocuklarını almak için başvurmadıkları belirlendi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yaklaşık yüzde 90'ının ailesi olmasına rağmen yurtlarda kalan çocukları Kurban Bayramı'nda aileleriyle buluşturmak için çalışmalar devam ederken, çocuğun ailesine gönderilebilmesi için öncelikle aileden başvuru gelmesi bekleniyor.

Kuruma yazılı dilekçe ile başvurulması halinde durumları incelenen aileler, çocuklarını bayramda evlerine götürebiliyor, çocukların harçlıkları ve yol giderleri de kurum tarafından karşılanıyor. Ancak bu imkana rağmen SHÇEK Adana İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Sitesi'nde bulunan 170 çocuktan, ailesinin yanına gitmeye uygun 100 çocuk için 18 aileden başvuru geldi.

Kurum yetkilileri, sadece 18 ailenin çocuğunu bayramda yanına almak için başvuruda bulunduğunu belirterek, şunları kaydettiler:

''Yurtlarımızda kalan kimsesiz, korunmaya muhtaç ya da ailesi tarafından bırakılan çocuklarımızın giyimden gıdaya, eğitimden, sosyal etkinliklere kadar hiçbir konuda eksiği yok. Devletin tüm imkanlarından en iyi şekilde faydalandırılan bu çocuklarımızın sadece bayramlarda da olsa aile ortamını yaşamalarını istiyoruz. Bu nedenle çocuğu yurtta bulunan ailelerin, gerekli işlemlerin Kurban Bayramına kadar tamamlanabilmesi için acilen bize başvurmalarını bekliyoruz.''

Çocukların önemli bölümünün parçalanmış aileye mensup olmasının, ailelerin bayramda bile çocuklarını yanlarına almak istememesine yol açtığını

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious