100 bin asker sınırda!

  • Giriş : 23.10.2007 / 09:10:00

Türkiye, Irak sınırına, F-16 uçakları, savaş helikopterleri ve 100 bin asker yığdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Reuters haber ajansının Şırnak'tan izlenimlerini aktaran muhabiri Thomas Grove Türkiye'nin Irak sınırına, F-16 uçakları, savaş helikopterleri ve 100 bin kadar asker yığdığını bildirdi.

Olası bir saldırı hazırlığı yapıldığı belirtilirken Türk Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün "Sınırın geçilmesi planımızda var. Ancak hemen değil. ABD ile birlikte çalışmak istiyoruz" sözlerine yer verildi.

PKK'LILAR ERBİL'DEN KAÇTI

Sınır ötesi operasyon tartışmaları Kuzey Irak bölgesinde tedirginlikle izleniyor. Türkiye'nin düzenleyeceği olası askeri harekât hangi çapta ve büyüklükte olursa olsun bölge halkınca işgal olarak görülüyor. Erbil'deki pek çok PKK'lının sınır ötesi harekat söylentilerinden ötürü Kandil Dağı'na gittiği belirtiliyor. ABD'nin işgalinden sonra son üç yılda yaşanan en önemli değişikliğin PKK'nın KDP ve KYB'yi tehdit eden bir silahlı güç olarak değil Kürtlerin hakkını savunan bir siyasi parti olarak görülmeye başlanması olduğu söylenebilir. Öyle ki, geçmişte PKK'ya karşı savaştığını söyleyen KDP'liler bile bugün PKK'nın terör eylemlerini eleştirmezken Türk devletinin sert politikalar uyguladığını ileri sürebiliyor. Kuzey Iraklı Kürtlerin PKK terörüneçözüm önerisi ise; Türkiye, silahlı şiddet yoluyla demokratik hak ve barış talep eden bir örgütle masaya oturmalı. Erbilliler PKK'ya sempati besliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious