100 bin doğulu çocuk batıda tatil yapacak

100 bin doğulu çocuk batıda tatil yapacak.7589
  • Giriş : 21.12.2007 / 16:57:00

Bakan Çelik açıkladı: 100 bin doğulu çocuk batıda tatil yapacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Birisi saldırgan konumundaysa, askerimiz, polisimiz ona karşı duracaktır. Bize saldıranlara kimse çiçek buketleriyle karşılık vermez" dedi.

Bakan Çelik, Van'da Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, kurban kelimesinin Allah'a yakınlaşma anlamı taşıdığını ifade ederek, "Gönülden gönüle, birbirimize yakın olamadığımız sürece, Allah'a da yakın olamayız" diye konuştu.

Konuşmasında, Cahit Sıtkı Tarancı'nın, "Memleket İsterim" adlı şiirini okuyan Çelik, bu şiirin bugünlere de ışık tuttuğunu belirtti.

"Eğer bu memlekette birileri eline silah alıyorsa, bu memlekette yanlış şeyler var demektir" diyen Çelik, ülkedeki 70 milyon insanın kardeş olduğuna, aynı kaderi, tasayı, kıvancı paylaştığına, aynı sıkıntıları çektiğine ve aynı nimetleri paylaşması gerektiğine inandıklarını bildirdi.

Çelik, Türkiye'nin doğusu ile batısının birbirini tamamlayıcı parçalar olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Doğu batısız, batı doğusuz, kuzey güneysiz, güney kuzeysiz yapamaz.

Birisi saldırgan konumundaysa, askerimiz, polisimiz ona karşı duracaktır. Bize saldıranlara kimse çiçek buketleriyle karşılık vermez.

Fakat memleketimizde kalıcı birliği, kardeşliği sağlamamız için sivil unsurlar olarak bize daha fazla görev düşüyor."

-100 BİN DOĞULU ÇOCUK BATIDA TATİL YAPACAK-

Kardeşliğin pekişmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığında bir proje geliştirdiklerini anlatan Çelik, yaz mevsiminde Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlar ile orta öğretim yurtlarının boş olduğu dönemlerde, Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 100 bin çocuğu, batı illerine tatile göndereceklerini söyledi.

Öğretmenlerin gözetiminde 1 hafta tatil yapacak bu çocuklara, gittikleri yerlerde, kendi yaşlarındaki çocukların ev sahipliği yapacağını belirten Çelik, "Buradaki 100 bin çocuk, batıdaki 100 bin çocukla kaynaşacak.

Biz bu projeye (Gönül Köprüsü) diyoruz. Batıdaki çocukları da alıp doğuya getireceğiz. Projede, dar gelirli kesimdeki çocuklara öncelik vereceğiz" dedi.

-"GÖNÜLLERDEKİ BÖLÜNME, TOPRAK BÖLÜNMESİNDEN TEHLİKELİ-"

Türkiye'nin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini kaynaştırmanın sivillerin görevi olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti: "Ben Türkiye'de toprak bölünmesi olacağına kesinlikle ihtimal vermiyorum. Ama gönüllerdeki bölünme, toprak bölünmesinden daha tehlikelidir. Gönüllerdeki birliği, insanımızın farklılığını kaşıyarak değil, ortak paydaları ön plana çıkararak yapmak zorundayız. Türkiye'nin geleceğinin parlak olması, Van'ın geleceğinin parlak olması anlamı
taşıyor. Biz bir gemide birlikteyiz. Bu gemide birisi alt katta, birisi üst katta olabilir. Ama bir felaketle karşılaşmak söz konusu olursa, hepimiz bu felaketin muhatapları oluruz."

-KARDEŞİ AHMET ÇELİK'E YAPILAN SİLAHLI SALDIRI-

Çelik, Van'da bütün kurumların ve siyasi partilerin uyum içinde çalıştığına işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Zaman zaman ağız tadı bozmaya çalışan insanlar da var. Bizimle ilgili son olayı hepiniz duymuşsunuzdur. Ancak karanlıktan korkan gece yola çıkmaz. Kimse bizi karanlıkla korkutamaz, yıldıramaz. Doğru, haklı ve güzel olan neyse hayatımıza mal olsa bile memleket sevdasıyla bu yola devam ederiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious