100 Bin kişi İsrail'i protesto etti

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

İsrail'in Mescid-i Aksa yakınında başlattığı kazı çalışmaları, tüm İslam aleminin yanı sıra Suriye'de büyük tepki uyandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müslüman ve Hıristiyan din alimlerinin de katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda Mescid-i Aksa'nın tüm semavi dinler için kutsal bir mabet olduğu hatırlatılarak İsrail'in yaptığı kazıların kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Sabahın erken saatlerinde bir araya gelen vatandaşlar ellerinde taşıdıkları dövizler ve Suriye, Filistin ve Hizbullah bayraklarıyla Muhafaza Meydanı'nda toplanmaya başladı. Polis meydan çevresindeki yolları trafiğe kaptı. Mescid-i Aksa'nın büyük maketlerini taşıyan Suriyeli vatandaşlar, tekbir getirerek, "Canımız kanımız Mescid-i Aksa'ya feda olsun", "Kudüs bizimdir, Mescid-i Aksa bizimdir", ''Müslümanlar birlik olsun, Canımız kanımız Beşar'a feda olsun", "Suriye Arapların sesi olacak" şeklinde slogan attılar. Protesto eylemine katılanlar ellerinde Suriye Lideri Beşar Esad ve Mescid-i Aksa'nın fotoğraflarını taşıyarak yapılan konuşmaları tekbirlerle eşlik etti.

Eyleme katılan Mehmet Yusuf Zedan, İsrail'in yaptıklarının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, yapılan kazı çalışmalarının bir an önce durdurulmasını istedi. Zedan,"Ben aslen Filistinliyim. Mescid-i Aksa'nın bu durumu yüreğimi parçalıyor. Müslüman ve Arap kardeşlerime seslenmek istiyorum. Bizim çocuklarımız taşlarla İsraillilere karşı koyarken, Müslüman liderlerin onların büyükelçilerini kovsunlar. Onların mallarını boykot etsinler. Birlik olsunlar." şeklinde konuştu. Yapılan eylem daha sonra olaysız bir şekilde sona erdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı İsrail'in yaptığı kazı çalışmalarının gelirimi artırdığını kaydederek, İsrail'in yaptığı bu çalışmadan endişe ettiğini belirtmişti.

Arap Birliği de İsrail'in Mescid-i Aksa yakınında başlattığı kazı çalışmasını cürüm olarak nitelendirmişti. Birlikten yapılan açıklamada, "Arap Birliği Mescid-i Aksa ile Müslüman ve Hıristiyanlarca kutsal sayılan yerlere yönelik saldırıyı kınadığını teyit etmektedir. Arap Birliği, Birleşmiş Milletler'i Güvenlik Konseyi'nde acil bir toplantıyla, Mescid-i Aksa'daki tehlikeli ihlallerin sona erdirilmesi için sorumluluk almaya çağırmaktadır" denilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious