100 Dolara bilgisayar

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Girişimciler, hayırseverler ve bilgisayar firmalarının daha ucuza masaüstü bilgisayar üretme çabalarına bir yenisi eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan haber dergisi Newsweek’in bu haftaki sayısında yer alan haberde, Jain’in sektörün geleceği için büyük yenilik olarak nitelendirdiği buluşuna yer veriliyor. NetTV olarak adlandırılan cihaz, televizyona ve bir klavyeye bağlanıyor ve televizyonu PC’ye dönüştürüyor. Dergide, Rajesh Jain’in başarılı olması durumunda televizyona bağlanabilen NetTV’nin, bu türde milyarlarca insanı internete bağlayan ilk cihaz olacağı dile getiriliyor.

100 DOLARIN ALTINA:

Novatium firmasının kurucusu 39 yaşındaki Jain’in yaptığı NetTV ve NetPC, normal bilgisayar monitörlerinde kullanılan benzer ürünleri kullanıyor. Her ikisi de ucuz cep telefonu çiplerine dayanıyor ve normal PC’lere yüzlerce dolarlık maliyet ekleyen sabit disk, geniş hafıza ve yazılım olmadan çalışıyor. Bunların yerine, merkezi bir ağ sunucusuna bağlanarak yazılım uygulamalarını çalıştıracak ve bilgiyi saklayacak birkaç USB portu, bir ekran ve klavyeye sahip. Novatium, NetPC’yi Hintli orta kesimin alabileceği 100 dolardan satıyor. Jain, kısa sürede fiyatı 79 dolara indirebileceğini düşünüyor. Hindistan’da bilgisayarlar, pahalı olmaları, komplike yapıları ve bakımlarının zor olması nedeniyle cep telefonu ve motorsikletlere göre çok az satıyor. Bazı uzmanlara göre, insanlar internete girişin maliyeti ve riskini en aza indiren uygulamaları bekliyor. Jain, kullanım kolay donanım, internet erişimi, yazılım uygulaması ve hizmetini ayda 10 dolardan kiralamayı planlıyor. Newsweek’e göre bu formül, bilgi teknolojilerine erişimde eşitsizlik üzerinde uzak görüşlü bir köprü kurarak, ortalama bir insanın bilgisayar konusundaki düşüncelerini değiştirebilir. Bu çözüm, Hindistan’da başlayıp diğer gelişmekte olan ülkelere yayılabilir ve internet servis sağlayıcılar için yeni bir pazar açabilir. Bu hizmet, küresel ölçekte yenilik için yeni bir hedef olabileceği gibi yeni müşteriler için geniş bir rekabeti şekillendirebilir ve batıdaki PC dünyası üzerinde büyük etki yaratabilir. Ancak kazanan, Hintli Rajesh Jain’in çözümü ya da ona benzer bir şey olursa, bu PC’yi tamamen yok edebilir.

ELLISON’DAN ETKİLENMİŞ:

Jain, ilk olarak düşük fiyatlı bilgisayar alternatifini üretmeye 2000 yılında karar vermiş. Batıda yapılan masaüstü bilgisayarların fiyatlarının Hindistan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde hızlı bir şekilde düşmediğini farketmiş. Oracle’ın CEO’su Larry Ellison’un ağ bilgisayarları konusundaki planlarını okumuş. Ellison’a göre, PC’lerin bakım ve yönetim maliyeti gereksiz. Şirketler, bilgi ve yazılımı ağ sunucularına koymasıyla milyonlarca dolar tasarruf edebilecek. Jain’e göre, batıda herkesin PC’si olduğu için Ellison’un fikri tutulmadı. Jain, Hindistan’ın bu fikir için daha iyi bir hedef olabileceğini farketmiş. Öncelikle, küçük ve orta boyutlu işletmeleri hedefleyerek ağ tabanlı bilgisayar yazılımı potansiyelini tespit etmiş. Fakat donanım hala bir sorundu. Bu konuda Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden Ashok Jhunjhunwala ile işbirliğine gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious