100 dolara laptop

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Massachusetts Institute of Technology Media Laboratuvarı Başkanı Profesör Nicholas Negroponte tarafından tasarlanan 100 dolara dizüstü bilgisayar projesi sonunda ilk meyvelerini verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Satın alma anlaşmasını ilk imzalayan ülkeler Brezilya, Arjantin, Uruguay, Nijerya, Libya, Pakistan ve Tayland. XO adını taşıyan bilgisayarlar Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Laboratuvarı Başkanı Profesör Nicholas Negroponte tarafından 2004'te tasarlanmış. Test amaçlı cihazlar ilk kez Şubat ayında çocuklara ulaştırılmıştı.

Negroponte yaptığı açıklamada iki hafta içinde daha fazla Afrika ülkesinin anlaşmayı imzalayacağını söyledi. "Bana inanın. Yakında ben bile kendi laptopumu bırakıp XO kullanacağım" diyen Negroponte, birçok açıdan geliştirilecek olan XO’nun televizyon, internet ve oyun için kullanılabileceğini söyledi. 500 Mhz işlemci bu uygulamaları sorunsuz çalıştıracak şekilde tasarlanmış. Üstelik geri kalmış ülkelerdeki elektrik problemi düşünülerek mobil çözüm geliştirilmiş. Yanındaki kolu elinizle birkaç defa çevirdiğinizde yaklaşık 10 dakika kullanılacak kadar elektrik üretiyor. Harddisk sürücüsü olmayan cihaz 512 MB'lik belleğe sahip. İki USB girişi var. XO'nun deneme amaçlı işletim sistemleri tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcılar tarafından indirilip denenebiliyor. Bu arada daha önce başvuran Türkiye de bu yıldan itibaren bu projeden faydalanacak. Projenin ana şirketi MIT yetkilileri ise bu önceliğin az gelişmiş ülkelerle başlayacağını 2. aşamada Türkiye gibi ülkeleri dahil edeceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious