100 $'lık laptoplar yalan oldu

100 $'lık laptoplar yalan oldu.10489
  • Giriş : 18.11.2008 / 10:33:00

“100 dolarlık laptop” olarak anılan bilgisayarlar Türkiye’ye geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yoksul ülkelerdeki çocukların eğitimlerine destek olunması için BM'nin desteğiyle MIT tarafından 100 dolara geliştirilmesi planlandığı için “100 dolarlık laptop” olarak anılan bilgisayarlar Türkiye'ye geliyor.

“Her Çocuğa Bir Laptop” (The One Lap Top Per Child-OLPC) projesi kapsamında Birleşmiş Milletler ve dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından MIT'nin desteğiyle üretilen ucuz laptoplar şimdi de Türkiye'de satışa çıkıyor. 2006 yılında 100 dolarlık maliyetle üretilmesi planlanan ancak 188 dolara mal edilebilen bilgisayar şimdiye dek gelişmekte olan ülkelerde üzerine hiçbir kâr konulmadan 600 bin adet satıldı. OLPC'nin gelişmiş ülkelerde de satış talebiyle karşılaşmasının ardından girişimcilerin aklına yeni bir fikir geldi. “Bir al, bir ver” kampanyası doğrultusunda ABD'de satışa çıkan bilgisayarlar iki katı fiyatına bu ülkelerdeki çocuklarla buluştu. Bu sayede bir bilgisayar alan kişi, yoksul ülkelerdeki çocukların da bedava laptop sahibi olmasını sağlamış oldu.

Intel rakip çıkardı

OLPC, şimdi aynı kampanyayı 27 AB ülkesi ile Türkiye, İsviçre ve Rusya'ya da genişletme kararı aldı. Bu ülkelerde laptopun satış fiyatının 313 euro olmasına karar verildi. “Bir al, bir ver” kampanyası çerçevesinde yaklaşık 620 YTL ödeyecek alıcılar, yeşil beyaz renkteki bilgisayarların birini gelişmekte olan bir ülkedeki bir çocuğa bağışlayacak.

2008 yılı başına projeden desteğini çeken işlemci devi Intel de “Classmate” adlı 198 dolarlık ürünüyle bu bilgisayara rakip yeni bir projeye start verdi. Venezüella okul çocukları içini Classmate adlı bilgisayardan Eylül'de bir milyon adet sipariş etti.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*