100 Rus milyarderin serveti yarım trilyon

100 Rus milyarderin serveti yarım trilyon.16329
  • Giriş : 18.04.2008 / 18:55:00

Patlayan enerji fiyatları ve doların değer kaybı Rus milyarderlerin servetlerini katlamasını sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son verilere göre Rus milyarderlerin sayısı yüzü geçerken, toplam servetleri de 522 milyar dolara ulaştı.

Forbes dergisinin Rusya versiyonunda yer alan habere göre 'Altın yüz' adlı sıralamada Rus oligark Oleg Deripaska 28,6 milyar dolar serveti ile birinci sırayı koruyor. Basic Element'in sahibi olan Deripaska bir yılda servetini 11,8 milyar dolar artırdı.

İkinci sırada ise çelik kralı Aleksey Mordaşov var. Rusya'nın en büyük çelik üretim firması Serverstal'ın sahibi olan Mordaşov 2007 yılında servetini ikiye katlayarak 24,5 milyar dolara ulaştı. Chelsea Futbol takımının sahibi Roman Abromoviç ise birincilik tahtından sonra şimdi ikincilik tahtını da bırakmak zorunda kaldı. Abromoviç'in serveti ise 24,3 milyar dolar.

2006 sonunda Rusya'da sadece 50 milyarder vardı. Forbes dergisinin Mart sayısındaki listede ise 87 Rus milyarder ancak listeye girmişti. Yeni verilere göre Rus milyarderlerin sayısı 110'a ulaştı.

Forbes dergisinin Mart ayı verilerine göre de Moskova 74 milyarderle dünyanın en çok milyarderinin yaşadığı şehir sıralamasında birinci sırada yer almıştı. New York aynı listede 71 milyarderle ikinci sırada, Londra 36 milyarderle üçüncü, İstanbul da 34 milyarderle dördüncü sırada yer almıştı.

Rusya'nın en zengin kadını da Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Elena Baturina. Belediye Başkanı'nın eşinin servetini katlayarak 4,2 milyar dolara ulaştı. Baturina'nın 1991 yılında kurduğu Inteko inşaat firması eşinin belediye başkanı olmasının ardından hızla büyüdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious