100 yıldır bugünü bekleyen kadın

100 yıldır bugünü bekleyen kadın.9483
  • Giriş : 06.11.2008 / 09:53:00

Obama'nın zafer konuşmasında bahsettiği 105 yaşındaki siyahi kadının hayatı çilelerle, acılarla geçmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Annie Mae Rosemond tam 105 yaşında. Siyahi başkan adayı için ne yaptı etti hasta yatağından kalktı sandık başına gitti.

Yeni Şafak gazetesi herkesin konuştuğu o kadını işledi. Siyahların geçen yüz yılda çektiği çilelerin canlı tanığının hikayesini yayınladılar.

Obama'yı Beyaz Saray'a taşıyanlardan siyahi Annie Mae Rosemond'un müthiş bir hikayesi var. Hayatı boyunca çalıştı didindi. Çocukluğunda, beyazlarla aynı otobüse bile binemedi. Bindiğinde ise onlarla yan yana oturamadı. Hep arka sıralara geçmek zorunda kaldı.

Beyaz adamın evini temizledi, ekmek parasını kazandı. Daha sonraları durum düzelmeye başladı. Artık onlarla aynı otobüste yan yana seyahat edebiliyordu. Ama uzun yıllar o önyargıları hep hissetti. Onların yemek yediği lokantalara girip bir hamburger bile yiyemedi.

EN BÜYÜK ARZUM SEÇİM GÜNÜNE KADAR YAŞAMAKTI

Hayatının sonbaharına doğru siyahi sanatçılarla gurur duymaya başladı. Ama “hepsi bu kadardır” diye düşünürken olanlar oldu. Siyahi bir genç adam çıktı ve “Ben başkan olacağım” dedi. İşte o günden sonra en büyük arzusu “Seçim gününe kadar yaşamak” oldu.

Ve önceki gün, 4 Kasım 2008'de, ABD'de ırk ayrımının en güçlü olduğu yerlerden Güney Carolina'da 1903'te dünyaya gelen Annie Rosemond, artık pek iyi görmese de, yürüyemese de, kulakları pek duymasa da, günlerini geçirdiği yatağından kalktı ve hayatı boyunca hayalini bile kuramadığı şeyi yaptı. Siyahi başkan adayı Obama için sandık başına gitti ve gururla oyunu kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*