'100 YTL'ye Okul'unuz olsun

'100 YTL'ye Okul'unuz olsun.13999
  • Giriş : 28.11.2007 / 17:46:00

Herkesin 100 YTL vererek katkıda bulunabileceği '100 YTL'ye Okul' adlı proje ile Ankara'nın Sincan ilçesine bağlı Çoğlu Köyü'nde bir ilköğretim okulu inşa edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul ihtiyacını dikkate alan ODTÜ mezun ve öğrencileri, "biz ne yapabiliriz?" sorusunu uzun süre tartıştıktan sonra 16 derslikli bir ilköğretim okulu yaptırmaya karar verdi.

Bakanlığın sunduğu yer alternatifleri doğrultusunda ise ODTÜ'ye 25 km yakınlığı nedeniyle Çoğlu tercih edildi.

Proje, "sadece bir bölgenin okul ihtiyacının karşılanması" olarak düşünülmüyor, yaptırılacak okulun öğrencileri, aileler ve yöre halkıyla, ODTÜ öğrencileri, öğrenci toplulukları ve mezunları arasında kültürel ve sosyal ilişkiler kurulması da hedefleniyor.

Dolayısıyla proje, yalnızca bir inşaat projesi değil bir 'yaşam alanı değiştirme' projesi olarak görülüyor.

Bilim parkı, spor salonu ve laboratuvarlar

Çoğlu'da 6 bin 406 metrekare büyüklüğünde bir arsaya yaptırılacak 16 derslikli 'engelsiz' okulda, spor salonu ve bilim parkının yanı sıra bilgisayar, resim, müzik dersleri için laboratuvar ve çok amaçlı salon bulunacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınan tip projeler ve benzer şekilde okul yaptırmış farklı şirketlerden alınan bilgilere göre 1 milyon YTL'ye mal olması hedeflenen ve 2008 ilkbaharında temeli atılması düşünülen okulun 2009'da eğitime başlaması planlanıyor.

ODTÜ öğrenci ve mezunları tarafından başlatılan, dünyanın dört bir yanındaki onlarca gönüllü tarafından yürütülen proje, ODTÜ Mezun Dernekleri tarafından da destekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious