100. yılın aşkına!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Sarı-lacivertliler, Appiah, Tümer, Tuncay ve Önder ile sonuca ulaştı, 100. yıl perdesini coşkuyla açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fenerbahçe, geçen yılın olanca hüznünü bir kenara bırakıp, 100. Yıl misyonu için yola çıktı. Şampiyonlar Ligi ön elemesindeki rakibi Kuzey Atlantik Okyanusu’nun sıradan bir ada takımı gibi dursa da, B36 Torshavn mütevazı olduğu kadar da disiplinli bir takımdı. Ellerinden geldiğince direndiler.

Faroe temsilcisi yediği ilk gole kadar, oyunun skorunu mümkün olduğunca sayısız tutmaya çalışıyordu ki, evinde bir mucizeye imza atsın.

Böylesine sıradan bir maç için tribünleri dolduran en az 40 bin seyircinin merakı, Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Zico’nun taktik anlayışı, Alex-Tümer birlikteliği ve Anelka’nın performansının ne olacağıydı.

Panik atak, Fenerbahçe’nin, geçen sezon Denizli deplasmanında kaybettiği şampiyonluk maçında içine işlemişti. Dün 25 dakika gol bulamayan sarı - lacivertlilerin telaşı ise bundandı.

Sadece galibiyet değil, fark gerekiyordu Fenerbahçe için ki, rövanşta bir kazaya kurban gitmesin.

Teknik şov

İlk yarıda skoru garantiye alan sarı - lacivertliler, rahatlayan psikolojileri ve coşkulu seyircisi ile bulduğu üç sayılık skoru yeterli görüyordu ki son dakika golü ile turu şimdiden garantilediler.

Bu maçın zorluk derecesi dikkate alınmazsa, en inanmış kesim, seyircilerdi. Takım sanki geçen sezonun iki kupalı şampiyonuymuşcasına destek aldı. Koşulsuz, kesintisiz ve kaprissiz.

Meydanı boş bulan Alex ve Tümer’in teknik şovları birbirlerine nispet niteliğindeydi. Anelka’nın olanlara rağmen kendini kanıtlama arzusu da taktire şayandı. Savunmada çok iş düşmedi ama sağlam duruşu ile genç Can, umut dağıttı. Fenerbahçe’nin böylesi kolay bir maçla sezona başlaması, oyuncuların üzerlerindeki karamsarlık bulutlarını dağıtması açısından da ilaç niteliğindeydi.

Tümer’e onay

Zico, kabul gördü, yola kendine güvenli biçimde devam etmek için küçük de olsa moral buldu.

Ancak şu da görüldü ki, Fenerbahçe’nin yedek bankı, transfer istiyor. Yoksa Daum gibi Zico’da ilerleyen dönemlerde polemiğe düşebilir. Çünkü her maç bu kadar gerilimsiz, her rakip Torshavn kadar iddiasız olmayacak.

26. dakikada Alex’in uzattığı topu bekletmeden kaleye gönderen Appiah, net vuruşu ile Fenerbahçe’yi soluklandırdı: 1-0

39. dakikada ise Tümer, ceza sahasının ilerisinde boş kalınca düzgün bir şutla skoru 2-0’a taşıdı.

Gerek teknik becerisi, gerek attığı gol, kendisi hakkında tereddütlü olan Fenerbahçe seyircisi tarafından, oyundan çıktığı anda, eski Beşiktaşlı Tümer’e "Onay" armağanı olarak geri döndü.

55. dakikada Anelka’nın ortaladığı topu Tuncay, B36 filelerine göndererek skoru 3-0 yapan golü attı.

90. dakikada Alex’in kullandığı son korner atışından gelen topu Önder kafa ile filelere çakarak, maçı bitirdi: 4-0

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious