1000 yıllık Türk kültüründe kadının yeri

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi, dünyada özellikle Hırıstiyan aleminde kadının şeytan ve yok sayıldığı, diri diri yakıldığı dönemlerde, Türk kadınının erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alternatif Yaşam Eğitim ve Çevre Derneği'nin Abasıyanık Sanat Merkezi'nde düzenlediği "1000 yıllık Türk kültüründe kadının yeri" konulu konferansa katılan Sevindi, tarih boyunca Türk dünyası hariç diğer coğrafyalarda kadına 'insan gözüyle bile' bakılmadığını anlattı. Çin, Japonya, Hindistan gibi ülkelerde kız çocuklarının ayaklarının büyümemesi ve sakat kalarak evden uzaklaşmaması için işkenceler yapıldığını dile getiren Sevindi, Batı'da ise kadının 'cadı ve şeytan' olarak görüldüğünü ve 'cadı avı düzenlenerek' öldürüldüğünü ifade etti.

Türk dünyasında kadının kocasıyla yan yana savaşlara bile katıldığı bilgisini veren Sevindi şunları kaydetti: "Dede Korkut'ta kadının toplum içerisinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Bu gün bile en gelişmiş toplumlarda kadınlar o hakları elde edebilmiş değil. Kocasını kendisi seçme, savaşa katılma, karar vermede erkekle eş haklara sahip olma gibi mütiş özgürlükler bu gün bile kıskanılarak okunuyor. Türk'lerin anlayışında kadın ve erkek bir kuşun iki kanadı gibi. Biri olmasa kuş uçamaz. Bu bakımdan Türkler kadınlarını hep doğal fıtratıyla kabul edip, cinsiyet ayrımcılığı yapmadan mutlu bir şekilde birlikte yaşamışlardır. Kadının hür iradesiyle eşini seçmesi sebebiyle aldatma olmaması, sağlam bir aile oluşmasına imkan vermiştir. Zaten tarihde kadınlarla ilgili tüm yenilikleri Türkler gerçekleştirmiştir. İlk kadın partisi kuran Türk kadınlarıdır. Yine ilk işçi, işveren kadın Türkler'den çıkmıştır. Bu tarih kitaplarında sabittir. Aynı dönemlerde ise Batı, Doğu ve diğer bölgelerde kadınlara 'aşağılık yaratık' gözüyle bakılmıştır."

Bu gün bile Batı'nın en gelişmiş İsveç, norveç gibi ülkelerinde kadınlardın kocaları tarafından dövüldüğünü vurgulayan Sevindi, yine en çok baskı ve şiddetten kadın intiharların yaşandığı ülkelerin Batı ülkeleri olduğunun altını çizdi.


İSLAM, KADINA BÜYÜK ÖNEM VERİYOR


Sevindi, İslam dininin kadınlara çok büyük önem verdiğinin altını çizdi. Sevindi, "Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Konuyla ilgili geniş araştırma yaptım. Gördüm ki, İslam dini kadınlara önem veren, onu yücelten bir din." dedi. Bu gün bile akademik anlamda Türk kadınının çalışma hayatının içerisinde Batı ülkelerinden daha çok yer aldığını dile getiren Sevindi, şöyle konuştu: "Batıda telefoncular, hastane çalışanları, alt düzey işçiler hep kadın. Yani genellikle hizmet sektöründe hep kadınlar çalışıyor. Bu sebeple sayıca fazla görünebilir. Ama hukuk, üniversitelerdeki akademisyen, tıp gibi üst düzey meslek gruplarında ise Türk kadınlarının sayısı daha fazla. Ancak daha çok katetmemiz gereken mesafe var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious