10000 güvenlik memuru - koruma memuru alımı 2013

10000 güvenlik memuru  - koruma memuru alımı 2013.13729
21.05.2013 / 12:26:54

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 10000 koruma memuru alınacağını duyurdu. Güvenlik görevlisi memurları bazı yerlerde çalışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İçişleri bakanı Muammer Güler, özel güvenlik yasanın hazırlığının sürdüğünü söyledi. Bu kapsamda 10 bin koruma memuru alınacak. Koruma memurları; sadece şahısları, binaları ve hassas noktaları korumaktan sorumlu olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın üniversite ve stadlarda bundan böyle polislerin görev yapacağını açıklamasından sonra İçişleri Bakanlığı harekete geçti. "Koruma Memurları" adı altında ilk etapta lise mezunu 10 bin kişi işe alınacak. Bu kişiler emniyet hizmetinde kadroya alınacak. Ancak polis kadrosunda olmayacak. Polisin yardımcı kuvveti şeklinde görev yapacaklar.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Meclis'te konuyla ilgili soruları yanıtladı. Bakan Güler, yeni alınacak 10 bin kişilik kadronun polis olmayacağını görevlerinin sadece koruma hizmeti ile sınırlı olacağını bildirdi. Koruma Memuru sınıfında işe başlatılacak personel, stad, salon, kişi, üniversite ve hassas bölgelerde görevlendirilecek.

Bakan Güler, 6 aylık eğitim sonrasında işe başlatılacak personelin tabanca gibi hafif silahla donatılacağını bildirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmanın önümüzdeki günlerde sonuçlandırılacağı kaydedildi.

Stat ve üniversitelerde yaşanan olaylar, İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Emniyete bağlı olarak çalışacak 10 bin koruma memuru alınacak.

NTV'nin haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de yaptığı açıklamada üniversite ve statlarda güvenlik için polisin görevlendirilebileceğini açıklamıştı.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, ilk etapta 10 bin koruma memurunu alacaklarını açıkladı.

Özel güvenliğin yerine getirilecek koruma memurluğu için lise mezunu ya da 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu olanlar başvuru yapabilecek. Başvurudaki üst yaş sınırı, 28 olarak belirlendi.

Koruma memurları, 6 aylık bir eğitime tabi tutulacak. Eğitimin ardından göreve başlayacak memurlar, düzenlenen gösterilere polisler gibi müdahale edebilecek.

Koruma memurlarının giyeceği üniforma polisten farklı olacak.

Ülke genelindeki üniversitelerde yaklaşık 40 bin özel güvenlik çalışıyor.

KARAKOLLARI DA KORUYACAKLAR
Bakan Muammer Güler, polisin kendi karakolunu bile koruma memurlarının koruyacağını söyledi.

Güler, bir tür “resmi-özel” statüde çalışacak koruma memurlarının belli saatlerde görev yapacağını dile getirdi.

E-BİLET VE GÖZ TARAMASI
Statlardaki özel güvenliliğin yetersiz olduğunu ifade eden Bakan Güler, konuyla ilgili bazı istatistikler de verdi.

Statlarda e bilet uygulamasına geçileceğini belirten İçişleri Bakanı, girişlerde göz taramasının yapılabileceğini de kaydetti.

REYHANLI SALDIRISI
51 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhalı saldırılarıyla ilgili 3 asıl failin arandığını vurgulayan İçişleri Bakanı Güler, aramalarda kırmızı bültenden de yararlanıldığını ifade etti.

Güler, “MİT ile Emniyet arasında koordinasyonsuzluk var mı?” sorusuna ise “Bu süreçte bir saptama yok” diye karşılık verdi.

Güler,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’nda verdiği talimat çerçevesinde statları ve üniversitelerde koruma görevi yapmak üzere ilk aşamada “10 bin koruma memuru”alınacağını açıkladı. BAKAN Muammer Güler, TBMM kulisinde bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada Anayasa’nın 130. maddesine göre devletin üniversitelerdeki güvenlikten sorumlu olduğunu belirterek, “Koruma memurluğu adında bir kadro oluşturacağız. En az lise mezunu olan 28 yaşını aşmamış, fiziki durumu uygunlar arasından koruma memuru seçeceğiz. Bunlara 4 ay teorik, 2 ay fiziki eğitim vereceğiz. 

SİLAH KULLANABİLECEK
Koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına mensup olacak, acil olaylara müdahale yetkisine sahip olacak, silah kullanabilecek, delil muhafaza edecek, gerekil müdahaleleri yapabilecek” diye konuştu. GEREKLİ yasal düzenlemenin yıl sonuna kadar çıkacağını söyleyen Güler, “İlk aşamada 10 bin koruma memuru alınacak “ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*