100'den fazla Amerikan askeri öldürüldü

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Irak'ta şiddet olaylarının ramazan ayında daha da artacağı yönündeki endişeler gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan güçlerinin kaybı bu ay 93'e ulaştı. Ramazan ayı boyunca öldürülen ABD askerlerinin sayısı ise 101'i buldu. Ülkede savaşın başladığı 2003 yılının Mart ayından bu yana ölen Amerikan askerlerinin sayısı ise 2 bin 800'ü aştı.

Amerikan askerleri Ramazan bayramında hedef oldukları saldırılar sonucu ölmeye devam ediyor. Amerikan Ordusu, dün 2 askerinin ülkenin batısındaki El Anbar eyaletinde öldürüldüğünü duyurdu. Irak polisi ise ülkenin kuzeyindeki Kerkük'te düzenelenen bombalı saldırıda 2 ABD askerinin öldüğünü, 1 askerin de yaralandığını açıkladı. Bağdat'ta dün kaybolan asker için operasyon başlatan işgal güçleri de şüpheli bölgelerdeki evleri tek tek arıyor. ABD Ordusu, kaybolan asker ve tercümanın kaçırılmış olabileceğini açıklamıştı.

Ülkede tırmanan şiddet olaylarıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen ABD güçlerinin komutanı General George Casey; İran ve Suriye'yi ülkedeki silahlı gruplara destek vermekle suçladı. Bu durumun güvenlik problemine kesinlikle yardımcı olmadığını savunan Casey, Irak güçlerinin daha yetkin olduğu anda ülkedeli asker sayısını azaltacakları sözüne bağlı olduğunu söyledi. Büyükelçisi Zalmay Halilzad ise Irak hükümetinin şiddet olaylarının azaltılması için uygulamaya konacak bir dizi önlem konusunda takvim belirlenmesi üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Bu arada; Amerikalı ve İngilizler Irak'taki askerlerinin başarısı konusunda umutlarını giderek yitiriyor. CNN tarafından dün yayınlanan ankete göre, her 5 Amerikalıdan yalnızca 1'i Irak savaşını kazanmakta olduklarını düşünüyor. Bu oran, 2005 yılının Aralık ayında 5'te 2 idi. Bugün yayınlanan başka bir anket ise İngilizlerin yüzde 60'ından fazlasının bu yıl askerlerin Irak'tan çekilmesini istediğini gösterdi. Guardian gazetesinin yaptırdığı ankette, Başbakan Tony Blair'in 'Iraklılar kendi güvenliklerini sağlayana kadar bu ülkede kalmalıyız' görüşüne İngilizlerin yüzde 30'unun katıldığı ortaya çıktı.

Öte yandan, ABD güçleri dün Felluce kentinde 4 itfaiye erini dün yanlışlıkla öldürdüklerini açıkladı. Amerikan Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Araçtaki insanlar hızlı bir şekilde indi ve Koalisyon Güçleri silahlı olduklarını düşündü" savunması yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious