103 yıllık telefon

103 yıllık telefon.9194
  • Giriş : 13.09.2008 / 15:45:00

Yatağan Termik Santrali"nde kullanılan Polonya yapımı ZWUS marka 103 yıllık telefon görenleri şaşırtıyor. Üzerinde 1905 yılında yapıldığı yazılan telefona en son 1950"de bakım yapılmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Graham Bell"in 1876"da icat ettiği telefonun ardından bu alandaki teknoloji oldukça gelişti. Ancak Muğla"nın Yatağan ilçesindeki Yatağan Termik Santrali"nin ana giriş kulübesinde kullanılan 103 yıllık telefon, zamana ve teknolojiye meydan okuyor.

Termik santralin ana girişindeki nöbetçi kulübesinde duvara asılı haldeki ZWUS marka telefonun üzerinde 1905 yılında Polonya"da yapıldığı yazıyor.

Uzmanlar, gövdesi demir döküm olan yaklaşık 14 kilogram ağırlığındaki Polonya yapımı telefonun 2. Dünya Savaşı"na kadar yoğun biçimde kullanıldığını ifade ettiler.

HİÇ ARIZALANMADI
Yatağan Termik Santrali yetkilileri ise telefonun nereden geldiğini tam olarak bilmediklerini ancak santralin açıldığı 1982 yılında başka bir kamu kuruluşundan buraya getirildiğini duyduklarını söylediler.

İç hat olarak yoğun biçimde kullanılmasına rağmen telefonun hiç arızalanmadığını vurgulayan termik santralin çalışanları, “1982 yılında termik santral açıldığında bu telefon buraya konulmuş. O yıldan beri hiç arızalanmadı. Santralde bu telefondan 4 tane daha var. İç hatta kullanıyoruz. Bugüne kadar benzerini hiç görmedik. 26 yıldır hiç arızalanmadan hizmet veriyor” dediler.

Santral çalışanları, görenlerin sergilenmek amacıyla konulduğunu düşünerek telefonu kullanmaktan çekindiğini belirterek, “Oysa telefon uzun yıllardır kullanılıyor. Üzerinde 1905 yılında Polonya"da yapıldığı yazılı. Telefona çakılı demir levhadan ise telefona 1950 yılında bakımının yapıldığını öğrendik. Demek ki o yıldan sonra hiç arızalanmadı” diye konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*