104 öğrenci yemekten zehirlendi

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Ağrı'nın Tutak ilçesinde öğlen yemeğinde kuru fasulye ve pilav yiyen 104 öğrenci, bir süre sonra zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağrı'nın Tutak ilçesinde bulunan 478 öğrenci kapasiteli Adalet İlköğretim Okulu'nda taşımalı olarak eğitim gören 378 öğrenciden 104'ü yemek firması tarafından çıkarılan öğlen yemeğini yedikten bir süre sonra hastanelik oldu. Değişik sınıflardan 104 öğrenci, öğlen yemeğinde kuru fasulye, pilav ve turşu yedikten sonra araçlarla köylerine döndü. Bir süre sonra baş ağrısı, mide bulantısı ve ateş şikayeti ile karşılaşan 104 öğrenci, aileleri ve öğretmenleri tarafından Tutak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yedikleri öğlen yemeği sonrası zehirlendikleri tahmin edilen öğrenciler, mideleri yıkanıp serum verilerek tedavi altına alındı. Öğrencilerden durumu kritik olan 9 öğrenci, Tutak'taki ilk müdahalenin ardından Ağrı Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Olay sonrası hastanede öğrencileri ziyaret eden Tutak Kaymakamı Hakan Burak Uz, zehirlenme olayı ile ilgili geniş çaplı inceleme başlattıklarını açıkladı.

KAYMAKAM UZ: ÖĞRENCİLERİN SAĞLIK DURUMU İYİ

Kaymakam Uz, "Yemek firması tarafından getirilen öğlen yemeğini yiyen 378 taşımalı eğitim öğrencisinden 104'ü yemek sonrası köylerine döndükten bir süre sonra rahatsızlanmış. Zehirlendikleri belirlenen öğrencilerimizi, Tutak Devlet Hastanesi'ne kaldırdık. Doktorlar durumu kritik olan 9 öğrenciyi Ağrı'ya sevk etti. Öğrencilerin yemekten zehirlendiklerini tahmin ediyoruz ama daha tam bir sonuç yok elimizde. Yemeklerden alınan numuneler Tarım İl Müdürlüğü'ne gönderildi. Numune sonuçlarına göre hareket edeceğiz. Eğer yemekten kaynaklanıyorsa, yemek şirketine gereken soruşturma açılacak. Öğrencilerimizin tamamının sağlık durumu iyi." diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Murtaza Oğur ise, "İlçedeki diğer okullarımıza da yemek veren bir firma. Öğrenciler kontrol altında. Gelecek olan sonuca göre hareket edeceğiz." dedi.

"YEMEKTEN SONRA RAHATSIZLANDIK"

Tutak Devlet Hastanesi'nde tedavileri devam eden öğrencilerden 6'ıncı sınıf öğrencisi Ramazan Topuz ise, "Öğlen yemeğini yedikten sonra köylerimize döndük. Köye döndükten bir süre sonra kusmaya başladım. Daha sonra ise baş ağrısı çekmeye başladım. Yemekten sonra başka bir şey yememiştim. Yemek sonrası rahatsızlandım." dedi.

Yine 6. sınıf öğrencisi olan Neşe Yılmaz ise "Yemek sonrası halsizlik ve mide bulantısı şikayeti başladı. Kusmaya başlayınca hastaneye kaldırıldım. Doktorlar, yediğimiz yemekten zehirlendiğimiz söyledi." diye konuştu.

Öğrencileri hastanede tek tek ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Tutak Belediye Başkanı Bülent Karaosmanoğlu da, "Öğrencilerimiz yedikleri yemekten zehirlenmiş. Zehirlenen öğrencileri hastanede ziyaret ettik, doktorlardan bilgi aldık. Korkulacak bir durumun yaşanmaması ise tek tesellimiz oldu." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious