105'lük dededen uzun yaşam sırrı

105'lük dededen uzun yaşam sırrı.8185
  • Giriş : 09.05.2009 / 11:37:00

Dövülerek hastanenilk edilmişti. Nufus cüzdanında yaşı 90 yazıyordu. Meğer canlı bir tarihmiş kendisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yozgat'ın Sorgun ilçesi Peyniryemez köyünde, ot toplarken akli dengesi yerinde olmayan bir kişi tarafından dövülerek hastanelik edilen ve nüfus cüzdanında doğum tarihi 1919 olarak gösterilen Fındık Şenses, gerçek yaşının 103'den fazla olduğunu söyledi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, madımak otu toplamak için köy yakınında dolaşırken köyde yaşayan ve akli dengesi yerinde bulunmayan Köksal S. (46) isimli kişi tarafından, elindeki bastonu alınarak feci şekilde dövülen Fındık Şenses, Sorgun Devlet Hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Fındık Şenses, iki kez evlendiğini, ilk eşinden dünyaya gelen 4 çocuğunun da küçük yaşta öldüğünü, daha sonra da kocasının ölmesi üzerine ikinci evliliğini yaptığını anlattı. İkinci eşinden dünyaya gelen 2'si kız 6 çocuğundan 21 torunu, 22 de torun çocuğu bulunduğunu ifade ederek, ''bazıları burada, bazıları başka yerlerde; ara sıra gelip beni yokluyorlar. Burada kızımla birlikte kalıyorum'' dedi.

Uzun yaşamın sırrı

Uzun yaşamanın ''sırrını'' da veren Şenses, ''eskiden bir ekmeğin içerisine tereyağını, kaymağı, balı sürer hem yerdim, hem de dolaşırdım. Şimdi pek bir şey yiyemiyorum. Eski yoğurdun, sütün, yumurtanın, balın kaymağın tadı da kalmadı'' diye konuştu.

Gavurlar bizi kesecekmiş

Nüfus cüzdanında doğum tarihi 1919 olarak görünmesine karşılık, gerçek yaşının 103'ten fazla olduğunu ileri süren Fındık Şenses, 1914 olayları sırasında 9-10 yaşlarında olduğunu vurgulayıp, o günlerden kalan anısını da şöyle anlattı:

''Biz arkadaşlarımızla sokakta oynuyorduk. Annem, 'aşağı köyde gavurlar herkesi kesmiş, bizi de kesecekler' diyerek, bizi kendirliğe sakladı, birkaç gün orada saklandık. Sonra gitmişler, bizi kendirlikten çıkardılar. O günleri çok iyi hatırlıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*