107 yaşında hiç doktor yüzü görmedi

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Hatay'ın Samandağ ilçesi Tekebaşı beldesinde 107 yaşına ulaşan Şahin Su, bu yaşına kadar hiç doktor yüzü görmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şahin Su'nun 182 torunu bulunuyor. Üç evlilik yapan Şahin Su, yaşadığı köyden başka hiçbir yeri görmemiş. Beslenme, sağlık ve uykusuna dikkat ederek, bu yaşa kadar hiç doktor yüzü görmediğini belirten 107 yaşındaki Şahin Su, 4 yıl askerlik yapmış. Hiç okula gitmediğini anlatan Su, okumayı askerde çözdüğünü aktardı. Su, üç evlilik yapma gerekçesini ise şöyle anlattı: "İlk eşim rahatsızlık geçirerek öldü. İkinci eşimle evlendim. O da 30 yıl sonra öldü. Ben de üçüncü evliliğimi yaptım."

Evinin bahçesinde maydanoz, tere, roka, biber ve çiçek yetiştirdiğini belirten Şahin Su, sağlığını toprakla uğraşmaya borçlu olduğunu ifade etti. Şahin Su sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın sırını ise şöyle açıkladı: "En önemlisi bizim yöreye özgü halis zeytinyağıyla yapılan yemekleri tercih ederim. Süt ve yoğurdu da eksik etmem. Sigara ve alkol kullanmadım. Bu zamana kadar doktor yüzü görmedim. Yaşamım boyunca bir kez zeytin ağacından düşerek ayağımı kırdım. Onda da doktor yerine komşumuz olan kırıkçıya gittim. 40 gün kadar acı çekmiştim. Başka hiçbir rahatsızlık geçirdiğimi hatırlamıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious