11 Eylül mağdurlarının çocuklarında psikolojik bozukluk

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

ABD'yi vuran 11 Eylül saldırılarında ailelerini kaybeden çocuklarla ilgili yapılan ilk araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocukların üçte biri davranış bozuklukları sergiliyor ve psikolojik olarak rahatsız.
Savaşın veya terörün açtığı yaralar yıllar sonra bile olsa silinmiyor. Ölenlerin yakınları bedel ödemeye devam ediyor. Amerika'da yapılan son araştırma 11 Eylül 1991 terör saldırısında ölenlerin çocuklarının psikolojik davranış bozuklukları gösterdiğini ortaya çıkardı. Kurbanların geride bıraktığı yaklaşık 3 bine yakın çocuktan yüzde 25'i anne-babalarının ani ölümünü unutamadı. İkiz kulelerde ailesini kaybeden çocuklar, aşırı acı çekiyor, stres içinde, içine kapanık ve endişeli yaşıyorlar.
2001'de Dünya Ticaret Merkezini hedef alan saldırıda ailesini kaybeden yaklaşık 3 bin çocuğun üzerindeki psikolojik etki bilinmiyordu. New York-Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical Center'in terör mağduru çocuklarla ilgili yaptığı ilk deneysel araştırma ile bazı bulgulara ulaşıldı. Araştırmacılar, dünya ticaret merkezinde ailesini kaybetmiş 45 çocuk ile ailesi olan 34 çocuğun davranışlarını saldırı sonrası yıllar içinde karşılaştırdılar. Psikolojik rahatsızlıkların terörde hayatını kaybeden çocuklarda, diğerlerine göre yüzde 73 daha fazla olduğu ortaya çıktı.
Ailesi ölmüş çocuklar, iki misli oranda psikolojik davranış bozuklukları gösterdiler ve bu çocuklarda 10 kere daha fazla travmatik stres hastalığı belirtilerine rastlandı. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlardan psikiyatri profesörü Dr. Cynthia Pfeffer, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, 9 yaş civarında iki gurup çocuk üzerinde çalıştıklarını belirterek, ailesini kaybeden çocukların anne babalarının ani ölümünü unutamadıklarını söyledi.
Prof. Pfeffer, ailesini kaybetmiş 10 çocuktan üçünde davranış bozuklukları tespit ettiklerini belirterek, bazı çocukların içine kapanık, bazılarının durgun ve bazılarının da gece kâbus görme gibi psikolojik engeller ve sorunlarla karşı karşıya bulunduklarını belirtti. Prof. Preffer, çocukların ailelerinin aniden ölmesi karşısında yaşadıkları şoktan kurtulamadıklarını ve zaman zaman akıllarından atamadıkları bu düşüncenin onları sinirli ve stresli hale getirdiklerini anlattı.
Bilim adamları, ani saldırıda ölen ailelerin çocuklarının davranışları ile intihar, araba kazası, yangın, cinayet gibi olaylarda ölenlerin çocukları arasındaki davranış bozukluklarının birbirine yakın olduğunu belirterek, psikolojik sorunların çözümü için çareler arıyorlar.
New York-Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical Center tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Journal Biological Psychiatry dergisinin nisan sayısında geniş bir şekilde açıklanacak.
11 EYLÜL'ÜN SAĞLIK BLANÇOSU AĞIR
11 Eylül 2001 terör saldırısından yıllar sonra Dünya Ticaret Merkezi'nin enkazında çalışan işçiler ve bölgede yaşayan insanlarda da çeşitli sağlık problemleri ortaya çıktı. Enkazda aylarca çalışan işçilerin çoğu hastalandı, solunum ve akciğerlerindeki rahatsızlardan dolayı tedavi altına alındılar. Korkunç faciayı yaşayan ve şahit olanlarda ise çeşitli psikolojik rahatsızlar ortaya çıktı. Manhattan'da yaşayan kadınlarda erken doğum vakalarına rastlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious