11 Eylül'ün 6. yıldönümünde ABD'de güvenlik tartışılıyor

  • Giriş : 11.09.2007 / 11:45:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:51:28

11 Eylül saldırılarının 6. yıldönümünde ABD’de anma törenleri düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saldırıdan yıllar sonra bile ABD'de güvenlik hala tartışılıyor. El Kaide lideri Usame Bin Ladin de saldırıların yıldönümünde yeni bir kaset daha yayımladı. 
Bundan tam 6 yıl önce ABD, tarihinin en büyük terör saldırısına uğradı. El Kaide militanları ele geçirdikleri uçaklarla New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerine saldırdı. Saldırıda ikiz kuleler çöktü, yaklaşık 3 bin kişi yaşamını yitirdi.
Saldırının 6'ncı yılında hayatını kaybedenler için anma törenleri düzenleniyor. Aradan geçen yıllara rağmen ABD'de güvenlik tartışmaları hala önemli bir yer tutuyor.

Belçika'da 11 Eylül gerginliği

Saldırıdan yıllar sonra dikkat çeken bir başka durum ise enkaz bölgesinde çalışanların çeşitli hastalıklara yakalanması. Böbreklerinden rahatsızlanan eski New York polisi Richard Volpe de bunlardan biri. Volpe'ye göre hastalığının tek nedeni enkaz bölgesinde çalışmış olması.

BİN LADİN'DEN BİR KASET DAHA
El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in yeni kaseti, 11 Eylül saldırılarının 6'ncı yıldönümünde yayımlandı.

Amerikan CNN televizyonundaki habere göre, henüz doğruluğu kesinleşmemiş olan bantta Bin Ladin, 11 Eylül'de New York kentindeki ikiz kulelerden birine çarpan iki uçaktan birinin içinde bulunan Velid Eşşehri adındaki saldırganı öven sözler söylüyor.

Haberde, kasette Bin Ladin'in hiç hareket etmeden görüldüğü de belirtiliyor.

El Kaide'nin medya organı Essahab dün Bin Ladin'in yeni bir kaset yayımlayacağını açıklamıştı. Son bandın ne zaman kaydedildiğini gösterir bir bilgi ise bulunmuyor.

Bin Ladin, 3 yıl aradan sonra 11 Eylül'ün yıldönümünden birkaç gün önce yayımlanan son video kasetinde, doğrudan tehditte bulunmuyor, ABD'nin kan kaybettiğinden ve Irak'taki başarısızlıklarından söz ediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious