11 ile daha aile hekimliği geliyor

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimliği uygulamasını 11 yeni ilde daha başlatacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Dedemen Otel'de basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Düzce, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, Adıyaman, Denizli, Isparta, Edirne ve Bolu'da aile hekimliği uygulamasının devam ettiğini, İzmir ve Samsun'da ise son aşamaya geldiğini hatırlattı. Akdağ, yaptıkları toplantıda Adana, Amasya, Bartın, Karabük, Bayburt, Burdur, Manisa, Karaman, Sinop, Yalova ve Erzurum olmak üzere 11 ilde aile hekimliği projesinin hayata geçirileceğini ifade etti. Böylece aile hekimliği uygulamasına geçen il sayısı 22'ye çıkacak.

Akdağ, uygulamanın başlatıldığı pilot il Düzce'de hastaneye müracaatların ve sağlık harcamalarının azaldığına dikkati çekerek, bu durumunda sistemin doğru kurgulandığını gösterdiğini savundu. Yine Düzce'de aşılama oranlarının yüzde 3 ile 10 arasında iyileştiğini, aşılama oranının yüzde 98'e ulaştığını anlatan Bakan Akdağ, bu ilde çalışanların yüzde 80'inden fazlasının sistemden memnun olduğunu söyledi

Bir gazetecinin, "Aile hekimliğine geçişte sorun yaşadınız. Yeni belirlenen illerde de sorun yaşamamak için meslek odalarıyla ortak bir yaklaşım geliştirmeyi düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorusuna cevap veren Bakan Recep Akdağ, meslek odaları ile sürekli görüştüklerini dile getirdi. Bakan Akdağ, aile hekimliğine ideolojik amaçlarla baştan karşı çıkan ve tepki gösterenlerle iş birliği yapmanın zor olduğunu vurguladı. Birçok ilde aile hekimliği uygulamasının sivil toplum örgütleriyle birlikte uyum içinde yürütüldüğünü anlatan Bakan Akdağ, "Aile hekimliğine, sağlık çalışanlarının, doktorların büyük ölçüde uyum içinde olduklarını ve sistemi benimsediklerini biliyoruz. Aile hekimliği ile birlikte hakkaniyetli dağıtım da sağlıyoruz. İnsanların puanlarına göre yerlerini bekliyoruz. Bu puanlarda, il veya ilçe merkezlerinin dışında görev yerlerinde belirlenmiş olan kişilerden bazı itirazlar geliyor. Bunları doğal görüyoruz" diye konuştu.

Aile hekimliği uygulamasında resmin tamamına bakılması gerektiğini, işin olumlu bir yöne doğru gittiğini dile getiren Bakan Akdağ, şöyle konuştu: "İşin en kolayı, hiçbir değişiklik yapmadan mevcut sıkıntıyı aynen devam ettirmek isteyenler olabilir. Biz böyle düşünmedik, bundan sonra da düşünmeyeceğiz. Her işi doğru yaparken bir takım doğum sancıları olabilir. Bunu tabii karşılıyoruz. Sevinerek görüyoruz ki, sisteme başlayıp birkaç ay geçtikten sonra o lide vatandaşlarımız ve sağlık ekipleri tarafından büyük bir memnuniyet çıkıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious