11 katlı bina,iş makinesiyle yıkılabildi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Eyüp'te, ana cadde üzerine kondurulan 11 katlı kaçak bina, polisin desteğini de alan belediye ekipleri tarafından yıkıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alibeyköy Çırçır Mahallesi Saya Yolu Caddesi üzerinde 4 katı işyeri olarak kullanılan ve üzerinde 7 katlı ilave inşaat bulunan bina belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkım işlemi için sabahın erken saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüp Belediyesi'nin yıkım ekipleri adrese gelirken, çevik kuvvet polisi de herhangi bir direniş ihtimaline karşı olay yerine geldi. Veli Doğan isimli bir şahsa ait olduğu öğrenilen ve ilk 4 katında işyerleri bulunan 11 katlı binanın kaçak olduğu belirtildi. 11 katlı kaçak kondunun ana cadde üzerine dikilene kadar yıkılmaması şaşkınlığa neden olurken, binayı yıkmak için ekiplerin daha önce 2 kez adrese geldiği öğrenildi. Binada daha önce inşa edilen 4 katlı bölümün üstüne yeni katlar çıkılırken belediye ekiplerinin geldiği ve 2 kolon kesildikten sonra yıkımın durduğu bildirildi.

Yıkım yapılacak binanın çok katlı olması ve dik bir arsadan binaya inilmesi belediye ekiplerini oldukça zorladı. Normal iş makinelerinin yıkım işlemini yapamayacağını düşünen yetkililer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde dev bir iş makinesi getirdi. İş makinesinin eğimli araziye inmesini mahsurlu bulan belediye görevlileri ilk olarak arsaya mıcır ve moloz döktü. Çevredeki elektrik tellerinin de kesilmesinin ardından iş makinası, binanın önüne getirildi.

11 katlı kondunun önce üst katlarındaki duvarlar yıkılırken, daha sonra dev makina hünerlerini sergiledi. İş makinası ucundaki makas yardımıyla kolonları ve kirişleri kesti. Binanın yakınında bulunan gecekondulardaki vatandaşlar yıkım öncesi polis tarafından önlem olarak uzaklaştırıldı. Yıkım sırasında bina sahibi ve müteahhitler herhangi bir direniş göstermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious