11 sivile karşılık 25 asker

11 sivile karşılık 25 asker.18100
  • Giriş : 29.10.2008 / 18:18:00

Kolombiya'da, 11 sivilin kaybolması ve ölümüyle ilgili olarak 3'ü general, 4'ü albay olmak üzere toplam 25 asker görevden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, Savunma Bakanı Juan Manuel Santos ve Silahlı Kuvvetler Komutanı General Freddy Padilla ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Ordu tarafından yürütülen bu soruşturma, silahlı kuvvetler mensuplarının cinayet olaylarına karışmış olabileceğini gün ışığına çıkardı. Bu da ordunun çeşitli kademelerinde, bazı kişilerin suç olaylarına karışmalarına imkan verecek türden ihmal ve prosedürlerin ihlali olduğunu kanıtlıyor" dedi.

General Padilla da basın toplantısında, orduyla ilişkisi kesilen askerlerin isimlerini okudu. Görevden alınan generallerin Paulino Coronado, Jose Joaquin Cortes ve Roberto Hernandez olduğu belirtildi.

Bogota'nın bir dış mahallesinde bu yıl başında 11 kişi kaybolmuş, cesetleri de ağustos ve eylül aylarında Venezuela sınırı yakınlarındaki bir bölgede toplu mezarlarda bulunmuştu.

Uluslararası Af Örgütü, ABD ile diğer ülkelere sivil ölümler azaltılıncaya kadar Kolombiya'ya askeri yardımların askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*