11 terörist daha etkisiz hale getirildi

11 terörist daha etkisiz hale getirildi.16200
  • Giriş : 13.05.2008 / 14:28:00

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Aktütün sınır karakoluna terör örgütünün saldırısı sonrası başlatılan operasyonlarda 11 terörist daha etkisiz hale getirildiği telsiz dinlemesine takıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgilere göre, Zap, Çemço ve Avaşin kamplarında bulunan terör örgütü üyeleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı hava operasyonu sonrası Türkiye sınırına doğru yönelerek karşılık vermek için saldırıyı planladığı belirtiliyor.

Terör örgütü üyeleri 9 Mayıs akşamı saat 20:00 sıralarında Basyan vadisi kullanarak 3 koldan Aktütün Sınır karakoluna uzun namlulu silahlarla saldırması üzerine karakolda bulunan askerlerin karşılık vermesi üzerine çatıyma çıkmıştı. Çatışmalarda 19 terörist ölürken, 6 asker şehit olmuş 2 asker ise yaralanmıştı. Olay gecesi Hakkari ve Yüksekova'dan skorsky ve kobra helikopterlerle Jandarma Özel harekat birlikleri, komando takviyesi yapılarak kaçan teröristlere yönelik sıcak takip başlatıldı.

Olay gecesi başlayan operasyonlarda zaman zaman yaşanan sıcak temaslarda terörist grubun ağır darbe aldığı ve büyük panik içinde olduğu kendi aralarında yaptığı telsiz konuşmalarına yansıdı.

Grubun başka bir terörist grupla telsizle yaptığı görüşmede, çıkan çatışmalarda 11 arkadaşının daha öldüğü, çok sayıda yaralılarının olduğu şeklinde bilgi verdikleri öğrenildi.

İran, Irak ve Türkiye üçgeninde sıkışan terörist grubun çatışmalardaki kayıplarını gizlemek için ölen arkadaşlarının cesetlerini Herki Deresi'ne attığı şeklinde bilgilerin dinlemeye takıldığı belirtildi.

Mehmetçiğin Aktütün Karakolu baskını sonrası yaptığı operasyonlarda ölen terörist sayısının böylece 30'a çıktığı vurgulandı. Ölen 30 teröristin yanı sıra en az 20 kadar teröristin yaralandığı kaydedildi. Bölgedeki operasyonların sıcak takiple devam ettiği bildirildi.

Operasyonlarda teröristlerin geçiş noktasının tutulduğu ve sıkışan teröristlerin telsiz anonslarında sürekli olarak yiyecek ve acil sağlık talebinde bulundukları öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious