11. Türkçe Olimpiyatları 2013 şiirleri ve şarkıları

11. Türkçe Olimpiyatları 2013 şiirleri ve şarkıları.22818
02.06.2013 / 20:46:47

11. Türkçe Olimpiyatları bütün hızıyla devam ediyor. Olimpiyatları izleyenler göz yaşlarını tutamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


11. Türkçe Olimpiyatları'nda Kazakistanlı Cumahan Asilov, söylemiş olduğu Hicran ve Ümit şiiri ile Ankaralıların gönlünü fethetti. Ankara 19 Mayıs Stadı'nda açılış programında sahneye çıkan Kazak öğrenciye birçok vatandaş da eşlik etti.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkçe Olimpiyatları'nın açılışında muhabirlik yapan Kazak öğrenci Meruyert Abdeli ile arasında Türkçe Olimpiyatları hakkında renkli bir diyalog gerçekleşti.

Öğrencinin "Sayın Bakanım Türkçe Olimpiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz ?" soruna Bakan Avcı, "Peki sen ne düşünüyorsun" diyerek öğrencinin Türkçe Olimpiyatları hakkındaki görüşünü aldı. Kazak öğrenci, "Türkçe Olimpiyatları yüce bir olimpiyattır. Evrensel barışa büyük katkısı var. Türkçe Olimpiyatları'na ve Türkiye'ye geldiğimiz için çok seviniyoruz. Herşey çok güzel. Benim ilk gelişim, çok heyecanlıyım." cevabını verdi.Bakan Avcı da Türkçe Olimpiyatları hakkında şunları dile getirdi: "Ben bu akşam burada olmaktan dolayı çok mutluyum."

Diğer yandan Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından organize edilen 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Adana etkinliği için şehre gelen yabancı öğrenciler, yaklaşık 500 araçlık konvoyla karşılandı.'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla yola çıkan 20 ülkeden 70 öğrencinin bugünkü durağı Adana oldu. Öğle saatlerinde Çukurova ilçesi otoban eski gişelerinde yaklaşık 500 araçlık konvoyla karşılanan Türkçenin çocukları, polis eskortu eşliğinde şehir turu atarak Seyhan Oteli'ne geldi. Burada Adanalı 50 motorcu tarafından alkışlarla karşılanan konuk öğrenciler, daha sonra otelin lobisinde bulunan piyanonun başına geçti.

Kazakistan'dan 10 öğrencisiyle Adana'ya gelen Kazak Türk Kız Lisesi Türkçe öğretmeni Almira Nurlukulova, 1998 yılında mezun olduğu Türk Lisesi'nde 2004 yılından beri öğretmenlik yaptığını belirterek, "Öğretmenlerimizin bana öğrettiğini çocuklara aktarmaya çalışıyorum. Olimpiyat duygusu çok başka. İnanılmaz heyecanlıyım. Çocuklar benden de heyecanlı. Hepsi kendilerine gösterilen ilginin, alakanın şaşkınlığını yaşıyor. 'Öğretmenin bu kadar ilgi alaka hazırlık bizim için mi' diye soruyorlar. Onlar da inanamıyor." diye konuştu.

Çocuklar yemekten sonra odalarına geçerek dinlenmeye çekildi. Öğrenciler, 5 Ocak Stadyumu'nda yapacakları provanın ardından akşam Adanalıların karşısına çıkacak. Etkinliğe yaklaşık 60 bin kişinin izlemesi bekleniyor.

Bu arada Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl “Evrensel barışa doğru” temasıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın Bursa şenliği büyük bir şölene sahne oldu. Olimpiyat finalleri öncesi Bursa’ya gelen 18 ülkeden yaklaşık 200 öğrenci, Atatürk Stadı’nda izleyicilerle buluştu.

Şiir, şarkı ve halk oyunları gösterilerini yaklaşık 30 bin Bursalı izledi. Öğrencilerin seslendirdiği şiir ve şarkılar duygulu anlar yaşatırken zaman zaman da coşturdu. Tunuslu öğrencinin şarkıları eşliğinde Teksas’tan gelen öğrenciler, Karadeniz halk oyunlarını başarıyla sergiledi. Teksaslı grubun horon tepmesi ayakta alkışlandı. Kırgızistan’dan gelen öğrencinin okuduğu “Bursa’nın ufak tefek taşları” isimli türküye, stadyumu dolduranlar da eşlik etti. Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. Programda konuşan Arınç, bir süre önce Fethullah Gülen Hocaefendi’yi ziyaret ettiğini söyledi. Arınç, “Dualarını istirham ettiğim muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin sizlere selamları var. Biz de bugün buradan ve daha sonra 51 vilayetten yapılan bu organizasyonlardan ona selamlarımızı gönderiyoruz. Rabb’im uzun ömürler versin, himmetini ali eylesin. Rabb’im dualarından milletimizi ayırmasın.” dedi.

Etkinliğin sunuculuğunu Samanyolu Ana haber sunucusu Kemal Gülen ile Gürcistan’dan Leila Kurbanov ve Azerbaycan’dan Ayten Uluhanova birlikte yaptı. Tören öncesi  gerçekleştirilen muhteşem ışık gösterileri yoğun alkış aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Türkçe Şöleni’nde Bursaspor’un merhum Başkanı İbrahim Yazıcı da anıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler şarkı, şiir, halk oyunlarında hünerlerini sergiledi. Geçen yıl şarkı finalinin birincisi Türkmenistan’dan Ruslan Annamemmedov’un Maraş uzun havası, büyük beğeni topladı. Azerbaycan’dan Sema Sultanova, Orhan Gencebay’dan “Akşam Güneşi” isimli şarkıyı seslendirdi. Bursalı sanatçı Fettah Can’ın “Boş Bardak” isimli şarkısını seslendiren Fransız öğrenci, izleyenleri coşturdu. Kırgızistan’dan gelen öğrencinin okuduğu “Genç Osman” marşı ise yoğun alkış aldı. Tanzanya’dan gelen Münir Abdu, Tarkan’ın “Dudu Dudu” şarkısı ile adeta stadyumu inletti. Halk oyunları ekiplerinin, Anadolu’ya özgün çeşitli oyunları sergiledikleri gösterileri de büyük bir beğeni ile izlendi. Olimpiyatları büyük bir destan olarak değerlendiren Arınç, “Bu muhteşem fikir, akıl alacak bir şey değil.” diyerek dünyanın dört bir yanındaki Türk okullarına giden öğretmenlere teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*