11. Türkçe Olimpiyatları şarkı finali 2013 şarkıları

11. Türkçe Olimpiyatları şarkı finali 2013 şarkıları.22818
08.06.2013 / 07:38:20

11. Türkçe Olimpiyatları şarkı finali yapıldı. Binlerce vatandaş, Türkçe sevgisi için toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Sinan Erdem Spor Salonu, dün akşam olimpiyat çocuklarının muhteşem şarkı finaline ev sahipliği yaptı. İstanbullular, birbirinden güzel şarkılarla hem coştu hem hüzünlendi. Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, geceyi, “Dünyanın bu sevgiye ihtiyacı var.” sözleriyle özetledi. Türkiye’ye geldikleri günden beri ülkenin dört bir yanında sevgi yumağı oluşturan dünya çocukları dün akşam gerçekleştirilen Şarkı Finali’nde coşkuyu zirveye çıkardı. İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nu hınca hınç dolduran davetliler, 140 ülkeden gelen olimpiyat çocuklarının şarkı, türkü ve şiirleriyle unutulmaz bir gece yaşadı. Azerbaycan’dan Brezilya’ya, Tacikistan’dan Teksas’a, Irak’tan Senegal’e, Romanya’dan Filipinler’e 14 ülke öğrencisinin yarıştığı gece, sanat, siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini buluşturdu. Muhteşem performansların sergilendiği gecede Bulgaristan’dan Martin Yordanov ‘Deli Gönlüm’ şarkısıyla birinci oldu. Azerbaycan’dan Ayxan Bunyanzade Türk halk müziği potporisi ile ikinciliği alırken, Filipinler’den Guinevera Caamocha  ‘Masum Değiliz’ şarkısıyla üçüncü oldu. İkinci olan Azerbaycanlı Ayxan Bunyadzade’ye ödülünü takdim eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, katıldığı uluslararası toplantılarda bu atmosferi görmediğini belirterek, “Hz. Mevlânâ ‘aynı kanı değil aynı duyguları paylaşan kardeştir’ diyor. Dünyanın bu manzaraya ihtiyacı var. Bugün kazanan sevgi dili Türkçemiz oldu. Bu işin mimarına, dünyaya sevgi yayan o insana da saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Sunuculuğunu Murat Başoğlu ve Azerbaycan’dan Ayten Uluhanova ile Kazakistan’dan Malika Buder Kalila’nın yaptığı muhteşem gece, Dünya Orkestrası’nın seslendirdiği  türkülerle başladı. Ardından sahneye çıkan Irak’tan Gallan Taher Anwar,  İbrahim Tatlıses’ten ‘Yaradan Var’ isimli uzun havasıyla salondakileri duygulandırdı. Sunucu Ayten Uluhanova, jüri üyelerinin  yanına gidip Ajda Pekkan’a mikrofon uzattı. Pekkan’ı çok sevdiğini ve karşısında görünce heyecanlandığını söyleyen Ayten, gözyaşlarını tutamadı. Sonra sırasıyla sahneye çıkan Teksas’tan Sonia Tapscott ‘İşte Gidiyorum’,  Tacikistan’dan Khurshed  Nabiev ‘Bana Ellerini Ver’, Brezilya’dan Gyancarla P. Ceravola  ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, Faslı Fatima Zahraa CHouıte ‘Sen Ağlama’, Senegal’den Aissely Wane ‘Günün Birinde’, Tanzanya’dan Mohammed Salim Alhinai  ‘Urfalıyam Dağlıyam’  gibi birbirinden güzel şarkılarla kulakların pasını sildi. Kırgızistanlı Abdunosir Sharipov ile Tacikistan’dan Khurshed Nabiev’in okuduğu Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Zindandan Mehmet’e Mektup’ salondakileri hüzünlendirdi. Ukrayna-Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden  Reyena Kadirova  ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ şarkısıyla salonda Balkan rüzgarı estirdi. Kosovalı öğrencilerin hazırladığı Seksenler dizisi stand-up gösterisi salondaki izleyicileri kahkahalara boğdu. Türkçe Olimpiyatları’na destek veren sponsorlara plaketlerini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek verdi. Şimşek, “Türk okulları  sadece Türkiye için değil insanlık için büyük bir hizmet.” dedi.

Gaspıralı İsmail ödülü Ilıcak’a

Olimpiyat tertip heyeti tarafından Türkçeye katkılarından dolayı  gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak’a İsmail Gaspıralı Türk Dili Ödülü verildi. Ödülü takdim eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Gittiğim birçok ülkede bu kardeşlerimi, yaşadıkları şartları gördüm. Bu fedakar insanları kutluyorum.” dedi.  Ilıcak ise "Umarım bir gün hepimiz sevgi dilini konuşuruz.” ifadelerini kullandı.

Bu organizasyon bir beste

AK Parti Milletvekili Nimet Baş: Türkçe Olimpiyatları gerçekten olimpiyat düzeyine geldi. Bugüne kadar kat edilen yol, kendi dilimizi keşfetme olanağı verdi. Başka ülkelerde de okullar gezdim, bu durum bana gurur veriyor.

Ajda Pekkan: Ben şimdiye kadar Türkçe Olimpiyatları’nı hiç seyretmemiştim. Galada olanları görünce ‘rüyadayım’ sandım. Türkçeyi nasıl öğrendiklerine çok şaşırdım. Yaşarken bunu gördüğüm için şükrettim.

Orhan Gencebay: Bu organizasyon çok hoşumuza gidiyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen çocuklar bizim kültürümüzü icra ediyorlar. Onları çok yakından takip ediyorum ve çok mutlu oluyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*