11. Türkçe Olimpiyatları şarkıları şiirleri - 2013

11. Türkçe Olimpiyatları şarkıları şiirleri - 2013.22818
12.06.2013 / 07:38:48

11. Türkçe Olimpiyatları şarkı finalinde ilk 3 belirlendi. Şiir finali, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Malatya etkinliği büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Malatya Sağlıkçılar Derneği ile Malatya Belediyesi'nin ev sahipliğinde İnönü Stadyumu'nda gerçekleştirilen etkinliği Vali Vasip Şahin, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin ve Cemal Akın, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, akademisyenler, kamu kurum yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 25 bin kişi izledi.

'Evrensel Barışa Doğru' temasıyla düzenlenen etkinlikte 25 ülkeden 90 öğrenci birbirinden güzel gösteriler sundu. Etkinlik öncesi etkili olan yağmur nedeniyle hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına inmesine rağmen binlerce kişi Türkçe şölenine sonuna kadar eşlik etti.

Tanzanyalı Yunus Belminda, sergilediği hoşgörü yemeği tarifiyle, Mevlana'dan Yunus Emre'ye, Fethullah Gülen Hocaefendi'den Hacı Bektaş Veli'ye veciz alıntılar yaparak Anadolu'nun tüm renklerini sahneye taşıdı. Kenyalı öğrencilerin sunduğu Tanzanya'nın Bağları isimli şarkı stadyumdaki binlerce kişiyi ayağa kaldırdı. Tunuslu Meryem Hamdiya'nın seslendirdiği Şemmame şarkısı coşkuyu bir kat daha artırdı.

Senegalli Aissely Wane ise ünlü sanatçı Göksel'in Günün Birinde parçasıyla sahne alırken Hindistan'dan gelen öğrencilerin sunduğu Bingöl yöresi halk oyunları beğeni topladı. Tabiî ki gecenin en fazla ilgi gören parçası, şarkı yarışması finalistlerinden Azerbaycanlı Ayhan Bünyadzade'nin 'Ölüm Olsaydı da Ayrılık Olmasaydı Malatyalım' eseri oldu. Etkinlikte kendilerinden bir parça bulan Malatyalılar, şarkıyı hep birlikte söyledi.

Programa sponsor olarak destek veren Malatya Belediyesi, Manas Evleri, Gözde Sağlık Grubu, Seza Tekstil, Maxam, Malatya Sağlıkçılar Derneği ile Beşer Eğitim Kurumları, Fem Dershaneleri, Malatya Aktif Kadınlar, Umut Derneği yöneticilerine protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Etkinliğe sponsor olan diğer özel sektör temsilcilerine de teşekkür edildi.

Gösterilerin ardından sahneye gelen Vali Vasip Şahin, dünya çocuklarından Türkçe şarkılar dinlemenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Bu mutluluğu yaşatanlara teşekkürü bir borç bildiklerini vurgulayan Şahin, "Bu etkinlikte asıl katkı öğretmenlere ait. Dünyanın dört bir tarafına dağılıp, arkasına bakmadan hizmet eden o değerli kahramanlara selam olsun. Onlar Necip Fazıl Kısakürek'in dediği gibi sağına ve soluna bakmadan bir adım öne geçerek, ben varım diyen, tüm cihana bizim medeniyetimizin nakışlarını ilmek ilmek işleyenlerdir" diye konuştu.

Programın son bölümünde olimpiyat çocukları ile protokol üyeleri birlikte Yeni Bir Dünya isimli şarkıyı seslendirdi. Bu sırada patlatılan havai fişekler gökyüzünü aydınlattı. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Mardin dünya çocuklarını bağrına bastıDünyanın 140 ülkesinden 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için Türkiye'ye gelen öğrenciler Mardin'de düzenlenen etkinlikte halkla buluştu. Stadyumu dolduran 30 bine yakın Mardinli, çocukları bağrına bastı. Şölene katılanlar birlik ve beraberlik mesajı verdi.

21 Kasım Atatürk Stadı'nı dolduran binlerce Mardinli, dünya farklı ülkelerinden gelen 60 öğrencinin söylediği türkülerle coştu. Program dünya çocuklarından oluşan koronun sahnesiyle başladı. Ardından sahneye Ahmet Kaya'ya benzerliğiyle dikkat çeken Pakistanlı öğrenci alkışlar eşliğinde 'Kafa sıkar giderim'i seslendirdi. Iraklı Sidar'ın türküleriyle halay çeken Mardinliler, Brezilya ve Makedonyalı öğrencilerinin şiirleriyle hüzünlendi. Şölene katılan Mardinli ünlü sanatçı Berdan Mardini ise Irak Bölgesel Kürt Yönetiminden gelen Sidar ile düet yaptı.

Programda konuşan Mardin Belediye Başkanı M. Beşir Ayanoğlu, şehirde ağırladıkları çocukların hiçbir ırkın bir değir ırka üstün olmadığını gösterdiğini belirterek, "Islana ıslana barışa gidiyoruz. Bu çocuklar bize kardeşliğimizi gösterdi. Onlara teşekkür ediyoruz. Bu geceyi bize yaşatanlara selam olsun. İçimizdeki merhamet çınarlarıyla birbirimizi sevmeye devam edeceğiz. Pensilvanya'da bulunan Hocaefendimize ve Mardinlilere selam olsun" diye konuştu.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise dünyanın dört bir yanına bu büyük ideali götüren öncülük eden insanlara teşekkür etti. Bir zamanlar yabancıların ülkemizde açtığı okullarda çocuğunu okutmak isteyen çok sayıda vatandaşımızın olduğunu anlatan Vali Cengiz, bugün yabancı ülkelerde açılan okullarda çocuğunun eğitim görmesini isteyen çok sayıda kişinin olduğunu vurguladı. Vali Cengiz, "Bugün dünyanın 100'den fazla ülkesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği insanların açtığı okullarda güzel insanlar, çocuklarının güzel eğitim alması için adeta yarışıyor. Bu işe öncülük eden işadamlarımıza, öğretmenlerimize minnettarız." dedi.

Mardin'in tarihi çoğrafi ve kültürel değerleriyle dünyada eşi olmayan yere sahip olduğunu anlatan Vali Cengiz, Mardin'in hoşgörü yönüyle dünyaya örnek olduğunu kaydetti. Cengiz, ağırladıkları çocukların gelecekte Türkiye'nin ve Türkçe'nin birer elçisi olacağını belirtti.

Programda konuşan Mardin Metropoliti Saliba Özmen ise Mardin'in önemli bir güne tanıklık ettiğini söyledi. Özmen, "Deyrülzaferandan Kasımiye Medresesi, Kürtlere, Türklere, Araplara bugün selam olsun. Sevgiyi, saygıyı, güzelliği getiren bu çocuklar herkes için bir onurdur." ifadelerini kullandı.

AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey ise sevgiyi ve hoşgörüyü getiren çocukların Mardin'e ayrı bir heyecan kattığını dile getirdi. Şahkulubey, bu işin öncüsü Hocaefendi başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

Şölene ayrıca Bölge Koordinatör Valisi Veysel Dalmaz, BDP'li Dargeçit Belediye Başkanı Süyelman Asan, dünyanın en uzun adamı Sultan Kösem, yazar Ali Bulaç'ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum ve siyasi parti temsilcisi, kurum müdürü ile 30 bin vatandaş katıldı.

Şölen protokolun sahnede öğrencilerle birlikte 'Yeni bir dünya' şarkısını söylemesiyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*