11 yıllık hastalığı organ bağışıyla bitti

11 yıllık hastalığı organ bağışıyla bitti.11436
  • Giriş : 28.03.2008 / 11:05:00

Böbrek taşı düşürdükten sonra organları enfeksiyon kapan ve 11 yıldır böbrek rahatsızlığı çeken kadın, kadavradan yapılan organ bağışıyla sağlığına kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan nakil sonrasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kütahyalı 41 yaşındaki Havva Avcı, 30 yaşındayken böbrek taşı düşürdüğünü, tedavisini aksattığı için organlarının enfeksiyon kaptığını anlattı. Gittiği hastanede kendisine böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu belirten Avcı, uzun süre ilaçlı tedavi gördüğünü, son 2 yıldan bu yana da diyalize girmeye başladığını kaydetti.

Diyalize bağlı kaldığı için sosyal hayattan koptuğunu dile getiren Avcı, hep bir an önce iyileşmeyi umut ettiğini ifade etti.

-ORGAN BAĞIŞI HAYATA BAĞLADI-

Diyalize girdiği DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen ve isminin açıklanması istenmeyen birinden yapılan organ bağışıyla birlikte bir yandan üzüldüğünü diğer yandan ise çok sevindiğini belirten Avcı'ya, beklediği organı Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Seyman Bora, Prof. Dr. Hüseyin Gülay ve ekibi başarılı bir operasyonla nakletti.

Böbrek nakli sonrasında diyalizden kurtulduğu için çok sevindiğini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

''Yıllarca bu rahatsızlıkla uğraştım. Organ bağışının yapıldığını duyduğumda hayatını kaybeden kişi için çok üzüldüm ama onun organının bedenimde yaşayarak beni hastalığımdan kurtaracağı için de çok sevindim. Allah rahmet eylesin, ailesine de şifa versin. Organ bağışının önemini insan bu rahatsızlığa yakalanınca çok daha iyi anlıyor. İyileşip de ayağa kalkınca yaşama daha sımsıkı bağlanacağım.''

Öte yandan bağışlanan böbreklerden diğeri ise aynı hastanedeki 31 yaşındaki Denizlili Mehmet Balkan'a nakledildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious