110 yaşındaki nine yıllara meydan okuyor

110 yaşındaki nine yıllara meydan okuyor.6484
  • Giriş : 05.02.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, 110 yaşındaki Emine Kılıçarslan, yıllara meydan okuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emine Kılıçarslan, ilçeye bağlı Gümeli beldesi Erenköy Mahallesi'nde baraka türü bir evde yaşıyor. 8 çocuk ve 60 torun sahibi olan Kılıçarslan, günlük yaşamında kimseden yardım almıyor. Asırlık nine, yemeklerini yapıyor, çeşmeden su getiriyor, odununu kesiyor, kapısının önünü kardan temizliyor ve beslediği hayvanlarına bakıyor.
Torunun torununu gören Emine Kılıçarslan, 50 yıl öncede eşini kaybetmiş. Ondan sonra da hiç evlenmemiş. Odun keserken, yalnızlığının verdiği hüzünle söylediği türkü herkesi derinden etkiliyor. Şimdiye kadar hiç doktorada gitmeyen Emine Kılıçarslan, uzun yaşamasının sırrını da tam olarak açıklayamıyor. Kılıçarslan, "Ne bulursam yiyorum. Yediğim yemeklerin büyük çoğunluğu da doğal." diyor.
Aynı mahallede yaşayan Emine Kılıçarslan'ın oğlu Rüştü Kılıçarslan ise annesinin kimseden yardım almadığını ve kendi işlerini kendisinin gördüğünü söyledi. Kılıçarslan, şöyle konuştu: "Anneme yardım etmek istiyoruz. Ancak yardımlarımızı kabul etmiyor. Bütün günlük ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor."
Gümeli Belde Belediye Başkanı Şefik Ünal da, beldelerinde çok sayıda yaşlı insanın bulunduğunu söyledi. Ünal, Emine Kılıçarslan'ın beldede yaşayan en yaşlı insan olduğunu belirterek, "Emine nine, halkımız arasında en yaşlı olanı. Benim çocukluğundan bu yana hiç değişmedi. Yaşının 100'den fazla olduğunu iyi biliyorum. Beldemize ilk göç eden atalarımızdan biri tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Biz de kendisine zaman zaman maddi ve manevi her türlü yardımı sağlıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious