12 aylık ihracatta 2008 hedefine ulaşıldı

12 aylık ihracatta 2008 hedefine ulaşıldı.8881
  • Giriş : 16.07.2008 / 16:49:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, son 12 aylık ihracatın 125 milyar doları aştığını ve son 12 aylık ihracatta 2008 hedefine ulaşıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılın ilk 6 ayında sanayi ürünleri ihracatının 64 milyar dolar olduğunu belirten Tüzmen, en fazla ihracat artışını da yüzde 69'luk artışla demir-çelik sektörünün gerçekleştirdiğini kaydetti.

AA muhabirine ihracatın son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2008 yılı 1 Ocak-15 Temmuz arasındaki ihracat artış oranının yüzde 35 olduğunu ifade etti.

İhracatta yılın ilk yarasında değer olarak ilk sırayı 15,5 milyar dolarla taşıt araçları ve yan sanayinin aldığını belirten Bakan Tüzmen, taşıt araçlarını 10,5 milyar dolarla demir-çelik ürünleri, 9 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 7,9 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 5,2 milyar dolarla elektrik-elektronik ürünleri aldığını söyledi.

Bunların dışında sırasıyla tekstil ve hammaddeleri sektöründe, makine ve aksamları sektöründe, demir ve demir dışı metaller sektöründe, çimento ve toprak ürünleri sektöründe, madencilik ürünleri sektöründe, ağaç ve orman ürünleri sektöründe, hububat bakliyat ve yağlı tohumlarda gerçekleştirilen ihracatların 1 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Tüzmen, yılın ilk yarısında sadece sanayi ürünleri ihracatının 64 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

-''19 MİLYAR DOLAR DAHA FAZLA İHRACAT YAPTIK''-

1 Ocak-15 Temmuz döneminde bir önceki yıla göre yaklaşık 19 milyar dolar daha fazla ihracat yapıldığını ifade eden Bakan Tüzmen, şöyle konuştu:

''2007 yılının 1 Ocak-15 Temmuz döneminde toplam 53,5 milyar dolar ihracat yapılmıştı. Bu yıl aynı dönemde 72,5 miyar dolar ihracat gerçekleşti. Son 12 aylık ihracatımız da 125 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracatta 2008 yılı hedefine ulaşmış durumdayız. Bu yaşanan tüm sıkıntılara rağmen ihracatçılarımızın başarısıdır. Bu döviz kurlarına rağmen ihracatçılarımız yapılacakların azamisini yapmışlardır. Ben ihracatçılarımız için 'kahramanlar' derken bunu kastediyorum. Gerçekten büyük kahramanlık yapmaktadırlar. Zor koşullara rağmen pazar paylarını kaybetmemek, yeni pazarlar açmak için mücadele vermişler ve başarılı olmuşlardır. Türk ihracatçısı dünyadaki bütün ihracatçıların takdirle karşıladığı ihracatçılardır. Biz bunu gittiğimiz her ülkenin yöneticisinden, işadamından duymaktayız. Tabii ki bu durum bizi de gururlandırmaktadır.''

Kürşad Tüzmen, geçen yıla göre ihracatı azalan tek sektörün zeytin ve zeytinyağı sektörü olduğunu, bunun da ''var yılı, yok yılı'' diye adlandırılan mevsimsel sorunlardan kaynaklandığını vurguladı.

-SEKTÖR BAZINDA İHRACAT ARTIŞ ORANLARI-

2008 yılı 1 Ocak-15 Temmuz tarihleri arasında tarım sektöründeki ihracat artışının yüzde 28, sanayi sektöründeki artış oranının yüzde 36,6, madencilik sektöründeki artışın da yüzde 35,7 olduğunu kaydeden Tüzmen, ihracatını en çok artıran sektörleri şöyle sıraladı:

Sektörler - İhracat Artış Oranları (Yüzde)

Demir-Çelik Ürünleri 69

Çimento ve Toprak Ürünleri 64

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 51

Canlı Hayvan, Su Ürün. ve Mam. 46

Hububat, Bakliyat, Yağ. Toh. 40

Taşıt Araçları ve Yan Sanayi 44

Makine ve Aksamları 38

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*