12 bin kişi kaçtı

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Hizbullah’ın iki askerini kaçırması üzerine Lübnan’a giren İsrail dün Beyrut havalimanını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hedef başkent Beyrut

50 sivilin öldüğü saldırıları İtalya, Fransa ve Rusya sert şekilde kınadı. ABD Başkanı Bush ise "İsrail’in kendini savunmaya hakkı var" dedi..... İsrail, Hizbullah’ın iki askerini kaçırması üzerine "savaş" açtı. Lübnan’a kara, hava ve denizden 40 saldırı düzenledi. Beyrut havalimanı kullanılamaz hale geldi.

İkinci cephede hem saldırının şiddeti, hem de siyasi gerilim tırmanıyor. Sekiz askerinin öldürüldüğü, 2’sinin de kaçırıldığı Hizbullah saldırısına misilleme başlatan İsrail, taarruz halinde. Gece boyunca İsrail uçakları, Lübnan’daki Hizbullah mevzileri, yol ve köprüleri, Hizbullah’ın televizyon kanalı El Manar’ı vurdu. Ana hedeflerden biri, başkent Beyrut’taki uluslararası havalimanı oldu. Kullanılamaz hale gelen havalimanına seferler, Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka havalimanına yönlendirildi.

ASKERİ İRAN’A KAÇIRACAKLAR

Dünkü hedeflerden biri, Suriye sınırına 5 km uzaktaki Bekaa Vadisi’ndeki Lübnan hava üssü oldu. İsrail’in 10 yıl önce güney Lübnan’daki Hizbullah kamplarına yönelik düzenlediği "Gazap Üzümleri" operasyonundan sonraki en büyük harekatı oldu. İsrail Dışişleri BakanlığıSözcüsü Gideon Meir "Hizbullah’ın kaçırılan askeri İran’a nakletme planı olduğuna dair güçlü istihbaratımız var" dedi.

YENİ HEDEF ŞAM-BEYRUT YOLU

İsrail meclis sözcüsü ise basın toplantısında Şam-Beyrut karayolunu vurmayı planladıklarını açıkladı. Gelişmeler üzerine Lübnan kabinesi dün acil durum toplantısı yaptı. Kapsamlı ateşkes talebi çıkan toplantı sonrası açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Mervan Hamadi "Suriye’nin Hizbullah’a verdiği emirlerle ülkem rehin alınmış durumda" dedi. Bu sırada İsrail gemileri, Lübnan kara sularına girerek Hizbullah mevzilerini bombaladı. Katyuşa roketleriyle İsrail’e karşılık veren Hizbullah militanları "Beyrut’u vurursanız biz de Hayfa’yı vururuz" diye tehdit etti. Militanların saldırısında bir İsrailli sivil öldü, 21’i deyaralandı.

"KABUL EDİLİR GİBİ DEĞİL"

Birçok Avrupa ülkesi dün İsrail’i kınayan açıklamalar yaptı. Fransa, Rusya ve İtalya "İsrail’in aşırı güç kullandığını, saldırıların kabul edileyemeceğini" belirtti. Fransa Dışişleri Bakanı Blazy "Saatlerce bir bağımsız ülkenin havalimanının bombalanması ölçüsü kaçmış bir savaş eylemidir" dedi. Amerika’dan beklenen açıklama, Almanya ziyaretinde bulunan Başkan George W. Bush’tan geldi. ABD Başkanı, "İsrail’in kendini korumaya hakkı var" diyerek kınama açıklamalarına katılmadı. BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in Gazze saldırısının durdurulması için Arap ülkelerince sunulan karar tasarısı ABD tarafından veto edildi. İngiltere çekimser kaldı. Gelişmeler üzerine Arap Birliği Dışişleri Bakanları da acil toplantı kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious