12 bin öğretmen açığına itiraz

12 bin öğretmen açığına itiraz.12022
  • Giriş : 29.12.2007 / 18:58:00

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığının 12 bin 850 öğretmen açığı bulunduğu yönündeki açıklamasının uzaktan yakından gerçekle ilgisinin olmadığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 12 bin 850 öğretmen açığı bulunduğu yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, ''Artan okul ve öğrenci sayısı da eklendiğinde en son 12 bin 805 olarak açıklanan öğretmen açığının gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı görülecektir'' dedi. Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada, 2 yıl önce öğretmen açığını 165 bin 826 olarak açıklayan MEB'nin rakamlarla oynadığını savundu.

Bakanlığın, sürekli çelişkili açıklamalar yaparak kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini ve işsiz öğretmen adayları, sözleşmeli-ücretli ya da başka adlar altında çalıştırılmak zorunda kalan öğretmenlerin kafasını karıştırdığını savunan Dinçer, şunlar kaydetti: ''Milli Eğitim Bakanlığı rakamlarla oynamayı bırakmalıdır. İki yıl önce, bizzat MEB tarafından açıklanan öğretmen açığı rakamları ve iki yıl içinde yapılan öğretmen atamalarının sayısı ortadadır.

Tüm bunlara artan okul ve öğrenci sayısı da eklendiğinde en son 12 bin 805 olarak açıklanan öğretmen açığının gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı görülecektir. Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda 575 bin kadrolu, 29 bin sözleşmeli (4-B), 14 bin usta öğretici ve on binlerce ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Son 5 yılda, güvencesiz istihdam sayısında ciddi artışlar söz konusudur.

Bununla birlikte, on binlerce öğretmen açığı ve bu açığı kapatabilecek 200 bine yakın işsiz öğretmen adayı bulunmaktadır. Aşağıdaki tablo, bir örnek oluşturmak bakımından ilköğretim 2. kademe okullarında bulunması gereken kadrolu öğretmen sayısını göstermektedir.

Halen, ilköğretim okullarının 2. kademesinde 172 bin öğretmen görev yapmaktadır. Tablodan da anlaşılacağı gibi kadrolu öğretmen açığı sadece ilköğretimin ikinci kademesinde 40 bin civarındadır. Aynı hesaplama yöntemi ile gidildiğinde; ilköğretim 1. kademe ve orta öğretim branş öğretmenliğinde de öğretmen açıklarının hala önemli bir sorun olduğu görülecektir.''

Son beş yılda emekli olan öğretmen sayısı, artan öğrenci sayısı ve derslik sayısı dikkate alındığında yapılan atamaların yetersiz olduğunu savunan Dinçer, ''Bakanlığın iddialarının aksine bu durum, hem öğretmen açıklarının MEB'in iddialarının çok üzerinde olduğunu ve yapılan öğretmen atamalarının çok yetersiz olduğunu göstermektedir'' dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious