12 Dev Adam coşturdu

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

12 Dev Adam’ın Litvanya zaferi büyük sevinç yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarihimizde ilk kez resmi bir maçta yendiğimiz Litvanya galibiyeti sonrasında idari, teknik ekip ve sporcular büyük sevinç yaşadı.
Maçtan sonra Hamamatsu Arena Salonu'nda bulunan az sayıdaki Türk taraftarlar ve Türkiye'yi destekleyen Japonlarla büyük sevinç yaşayan 12 Dev Adam'ın başarılı kaptanı İbrahim Kutluay, bu galibiyeti kızına armağan ettiğini söyledi. Başarılı bir oyun çıkaran ve iki haneli rakama ulaşan İbrahim Kutluay takımımızın en fazla sayı atan ismi oldu.

A Milli Takım'ın kaptanı İbrahim Kutluay maçtan sonra büyük bir sevinç yaşadı. Kerem Gönlüm, ile birlikte Türk taraftarların olduğu tribüne çıkan Kutluay, galibiyeti yeni doğan kızı İrem'e armağan ettiğini söyledi. Kızı dünyaya geldikten sonra hayatında hep olumlu gelişmelerin olduğunu söyleyen tecrübeli oyuncu, "Böylesine önemli ve zor bir maçı kazanmak müthiş bir duygu. Geçen sene de Avrupa Şampiyonası'nda ilk maçı Litvanya'yla yapmıştık ve mağlubiyetle başlamıştık. Bu kez herkes çok inandı ve sahada resmen savaştık. Herkes formasının hakkını fazlasıyla verdi. Şimdi sırada Avustralya var. Eğer o maçı da kazanırsak grubu zirvede bitirmek için önümüzdeki en önemli engelleri aşmış olacağız. Bu turnuvada gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. Türk halkı bize inansın ve bizim için dua etsin" dedi.


- TANJEVİÇ: "FANTASTİK BİR BAŞLANGIÇ" -


A Milli Takım'ın tecrübeli çalıştırıcısı Bogdan Tanjevic, turnuvaya çok iyi başladıklarını söyledi. Çok fantastik bir galibiyet elde ettiklerini belirten Tanjevic, "Sahada mücadele eden her oyuncum canını dişine taktı ve resmen savaştı. Formasını ıslatmayan kimse kalmadı. O yüzden bütün oyuncularımı ayakta alkışlıyorum. Çünkü Litvanya çok güçlü bir takım. Biz de şimdi gücümüzü herkese göstermiş olduk. Avustralya'yı da yenerek yolumuza devam etmek istiyoruz" dedi.


- DÜNYANIN ÖBÜR UCUNDA TÜRKİYE İÇİN BULUŞTULAR -


Bu arada 15. Dünya Basketbol Şampiyonası sürprizlerle başladı. Maçlarını Hamamatsu şehrinde oynayan Türkiye'yi desteklemek için yüzlerce Türk dünyanın dört bir yanından Japonya'ya geldi. Bunlardan bir tanesi de ABD'den gelen Gürol Bütün. 26 yaşındaki Gürol ABD'nin Saint Louis şehrinden gelmiş.

Üniversitede makine mühendisliği üzerine master yaptığını söyleyen Bütün, tam 18 saat süren yolculuğun ardından Hamamatsu'ya ulaşmış. Tam bir Basketbol aşığı olduğunu ve 12 Dev Adam'ı çok sevdiğini söyleyen Gürol Bütün, "Detroit üzerinden 18 saatte buraya geldim. Milli Takım'ın bütün maçlarını izleyeceğim için çok heyecanlıyım. Burada da Türklerle tanıştım ve bana çok yardımcı oldular" diyor.

Maça gelenler arasında Çorumluların ağırlıkta olması dikkat çekiyor. Yıllar önce Çorum'dan kaynakçı olarak Hamamatsu'ya gelen ve bir daha da dönmeyen Osman Tokgöz bunlardan sadece biri. 28 yaşındaki Tokgöz, Hamamatsu'da küçük bir şirkette kaynakçı olarak çalışıyor ve tam 5 yıldır ülkesini görmüyor. Sadece internet yoluyla ailesiyle görüşebildiğini söyleyen Osman Tokgöz, hemşehrileriyle birlikte mutlu bir hayat yaşıyor.

Tek gözlü 14 metrekare bir evde yaşadığını ifade eden Tokgöz, "Ben geldikten sonra birkaç hemşehrimi daha getirdim. Burada hep bir arada mutluyuz. Japonların Türklere olan ilgisi üst düzeyde. Osman Turko dediğiniz anda sizi bağırlarına basıyorlar. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan bir muhabbetleri var. Bizi el üstünde tutuyorlar" şeklinde konuştu.

Çorumlular kadar Fatsalılar da Japonya'da ağırlıklı Türk nüfusunu oluşturuyor. Genelde lokantacılık üzerine çalışan Fatsalılar da maçlarda Milli Takımı desteklemek için salona geldi.


- ŞAMPİYONADA YARININ PROGRAMI -


Bu arada 15. Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 2. günün programı 4 grupta yapılacak maçlarla devam edecek. Türkiye'nin de yer aldığı C Grubu'nda ilk maç TSİ 07.30'da Katar - Brezilya maçıyla başlıyor. 10.30'da Avustralya - Türkiye ve 13.30'da da Yunanistan - Litvanya arasında oynanacak.

Diğer gruplar ve maçların programı ise şöyle;

A GRUBU:

Nijerya - Venezuella

Lubnan - Arjantin

Fransa - Sırbistan


B GRUBU:

Japonya - Angola

Yeni Zelenda - Almanya

Panama - İspanya


D GRUBU:

Senegal - Porto Riko

İtalya - Slovenya

ABD - Çin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious