12 dev adam yetiştiriyoruz

12 dev adam yetiştiriyoruz.14342
  • Giriş : 02.02.2009 / 10:42:00

Geleceğin 12 Dev Adam'ını belirlemek amacıyla Türkiye genelinde yapılan basketbol seçmelerinde, 1995-96 doğumlu 1150 genç basketbolcunun belirlendiği, adayların bölgelerinde üç günlük antrenmanlara alındığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Takımlar İdari Sorumlusu Barbaros Akkaş, İzmir ve Ege Bölgesi'nden seçilen 45 sporcunun antrenman yaptığı Tuborg Tesisleri'nde AA muhabirine, belirlenecek adayların 2011 yılında yapılacak Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edeceğini ve geleceğin 12 Dev Adamı'nı oluşturacağını söyledi.

Seçmelerin 1995-1996 doğumlu çocuklar esas alınarak, 9 bölgede yapıldığını belirten Akkaş, Milli Takım antrenörleri ve Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu akademisyenlerinin gözetiminde değerlendirmeler sonucu 1150 gencin belirlendiğini ifade etti.

Seçilen çocukların 3'er günlük ilk antrenmanlarının İzmir ve Samsun'da yapıldığını bildiren Barbaros Akkaş, İzmir'deki organizasyona İzmir ve Ege Bölgesi'nden seçilen 45 gencin alındığını, çalışmalarda yetenek, kabiliyet, gelecekle ilgili beklentiler konularında notlar alındığını vurguladı.

Seçmelerin yapıldığı 9 bölgedeki kısa kamp çalışmalarından sonra Haziran ayında sporcu sayısının 250'ye düşürüleceğini, ikinci kamptan sonra 90-100 kişilik Milli Takım alt yapısının ortaya çıkabileceğini belirten Milli Takımlar İdari Sorumlusu Akkaş, şunları söyledi:

''Seçmeler tamamlandığında 1995-96 jenerasyonu aday Milli Takım kadrosu oluşturulacak. Bu takım 2011 yılında yapılacak Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek. İleride 12 Dev Adam olacak oyuncuları seçiyoruz. Dünya basketbolunda ekol olmuş Sırbistan, İspanya, Rusya gibi ülkeler de aynı jenerasyonu bizim yaptığımız gibi seçiyorlar. Seçilen gençlerimiz bu ülkelerin gençleri ile yıldızlardan itibaren gençler, büyüklerde, özel turnuvalarda hep karşı karşıya gelecekler. Birbirlerini 16'lı yaşlardan itibaren tanıyacaklar, nasıl oynandığını, taktiklerini bilecekler ve ona göre mücadele tekniklerini oluşturacaklar.''

-BUGÜNÜN YILDIZLARI-

Türk basketbolunun son dönemlerde büyük gelişmeler gösterdiğini, 1979-80 jenerasyonunun önde gelen isimleri Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, Kerem Tunçeri, Arda Vekiloğlu gibi basketbolcuların 30-35 kişi arasından seçildiğini belirten Akkaş, 1986-87 jenerasyonu arasında Türkiye'de söz sahibi olan Semih Erden, Cenk Akyol, Oğuz Savaş, Ömer Aşık gibi basketbolcuların ise 70-80 kişi arasından çıktığını dile getirdi.

Geçen yıl yapılan 1993-94 jenerasyonu seçmelerinde 650 kişinin başarı kaydettiğini, bu yıl sayının 1150'ye ulaşmasının önemli olduğunu belirten Akkaş, ''Milli takım çalışmalarına daha doğru çocukların seçilmesi başarıyı da beraberinde getirecektir. Seçmelerde sayı ne kadar artarsa, başarı da paralel artacaktır. Antrenörlerimizin oyuncu seçimindeki alanlarını ne kadar çok genişletirsek Türk basketbolu önümüzdeki dönemlerde daha üst seviyelere gelecektir'' dedi.

Barbaros Akkaş, bölge seçmeleri ve ilk kamp çalışmalarında genç basketbolcuların Milli Takım formaları ve Milli Takım antrenörleri ile çalıştığını, bunun da gençlerin öz güvenlerini geliştirdiğini kaydetti. Gençlerin A Milli Takım seçmelerinde Kerem Tunçeri, Hidayet Türkoğlu'nun yaz döneminde Avrupa Şampiyonası'na hazırlanırken giydikleri malzemeleri kullandığını belirten Akkaş, şöyle devam etti:

''Bu gençlerimiz ileride milli takımda olmasalar bile bu seçmelere katılmalarının katkısıyla sporu daha çok sevecekler, daha yatkın olacaklar. Okul hayatlarında sporu seven, kötü alışkanlıklardan uzak duran, boş vakitlerini sporla geçiren gençler olacaklar. Yani bu programımız çok amaçlı bir program ve çok faydalı olacak. Haziran ayındaki ikinci kampımız ise 25-28 gün sürecek. Milli Takım alt yapı antrenörlerinin ortak görüşte birleştiği sporcular, önümüzdeki süreç için hazırlıklara devam edecek. Dışında kalanlar, hiçbir zaman milli takıma alınmayacak diye bir anlayış olmayacak. Gerek Türkiye şampiyonalarında, gerek çocukların bireysel okul maçlarında antrenörleri yine bu gençleri takip edecekler. Bundan sonra Avrupa sıralamasında 4. olan yerimizi, daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar çok başarılı olduk.''

Akkaş, uygulanan program ile ana hedefin Türk basketbolunu dünyada söz sahibi yapabilmek olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*