12 Dev Adam'ın rakipleri belirleniyor

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

16 Eylül 2007 tarihleri arasında İspanya'da düzenlenecek olan 35. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nın kura çekimi 19 Ekim 2006, Perşembe günü bu ülkede gerçekleştirilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Basketbol Federasyonu'nu temsilen Başkan Turgay Demirel, FIBA ve Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam, Milli Takımlar Direktörü Doğan Hakyemez, Milli Takımlar Menajeri Harun Erdenay ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic'in katılacağı 35. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası kura çekimi başkent Madrid'te yapılacak. Eylül ayında oynanan Eleme Turu maçlarının ardından finallere katılma hakkını elde eden; Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Letonya, Polonya, Rusya ve Portekiz, Dünya Şampiyonası'na katıldıkları için direkt olarak finallere katılma hakkına sahip olan; Türkiye, Sırbistan-Karadağ, Fransa, İspanya, İtalya, Litvanya, Yunanistan, Almanya ve Slovenya'dan oluşan 15 Milli Takım'ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan kura çekimi organizasyonuna Palacio Municipal de Congresos evsahipliği yapacak. 16 takımın 4'erli 4 ayrı gruba ayrılacağı kura çekimine mevcut 15 takım başarı derecelerine göre 4 ayrı torbadan katılacak. Daha sonra belirlenecek olan 16. ve son takım ise doğrudan 4. torbada yer alacak.

Finallerde mücadele edecek olan 16. takım, 2007 yazında 10 takımın oynayacağı ilave eleme turu grup müsabakalarının ardından belirlenecek olan 3 finalist takım arasında oynanacak.

8 Ağustos'ta start alacak olan ilave eleme turu grup müsabakalarında Bosna Hersek, İsveç, Ukrayna, Makedonya, Macaristan, İsrail, Bulgaristan, Estonya, Danimarka ve Belçika yer alacak. Yapılacak kura çekimi sonrasında 10 takım 3 gruba dağılacak ve deplasmanlı lig usulüne göre oynanacak grup maçları sonunda grup lideri olan 3 takım 29-31 Ağustos tarihlerinde kendi aralarında tek devreli lig formatında İspanya'da karşı karşıya gelecek. Rakiplerine üstünlük sağlayan ve liderliğe ulaşan takım ise 16. ve son takım olarak 35. Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılacak.

19 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde Japonya'da düzenlenen ve 12. Dev Adam'ın 6.'lık derecesini elde ettiği 15. Dünya Şampiyonası'nın ardından FIBA tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin Eurobasket2007 kura çekimine seri başı olarak 1. torbadan katılacağı bir basın bülteni ile deklare edilmesine karşın daha sonra bu açıklama geri çekildi. 9 Ekim Pazartesi günü FIBA tarafından Türkiye Basketbol Federasyonu'na gönderilen faksta, ülkelerin başarı sıralamasının belirlenmesi ve torbalara dağılımı konusunda, eleme grubu müsabakalarının tamamlanması ve burada kazanılan ülke puanlarının da derecelendirme kriterlerine dahil edilmesi ile birlikte Türkiye'nin kura çekimine 3. torbadan katılacağı ifade edildi.

Avrupa Şampiyonası kura çekimi öncesinde torbaların belirlenmesi ile ilgili olarak yaşanan karmaşaya ilişkin düşüncelerini ifade eden Milli Takımlar Direktörü Doğan Hakyemez, "FIBA'nın ilk açıkladığı listede birinci torbadan gireceğimiz ifade edilmişti ki, kanımca bu çok normaldi. Çünkü son dönemde büyük bir ivme yakalayan Türk basketbolu Milli Takımlar bazında her kategoride aldığı başarılı sonuçlar ile bunu hak ediyordu. Ancak daha sonrasında çeşitli kriterler ve nedenler göstererek bizi üçüncü torbaya aldılar. Bu durum tabii ki bizim için bir dezavantaj. Sonuçta biz son yıllarda düzenlenen üst düzey organizasyonların tamamına katıldık. 1999'dan bu yana A Takım düzeyinde organize edilen tüm Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda yer aldık. Bana kalırsa bu performansımızı ve bu turnuvalarda aldığımız dereceleri göz önünde bulundurmaları gerekirdi. Ortada, belirlenmiş çok net kriterler olmaması, ciddi sıkıntıya yol açıyor. Benzer bir durum 2003 yılında İsveç'te katıldığımız 33. Avrupa Şampiyonası öncesinde de yaşanmıştı. Benim bu konudaki arzum, torba seçimlerine konu olan kriterlerin ilk günden açıklanarak uygulamaların çok şeffaf bir şekilde yapılması yönünde. Bu konuyla ilgili olarak itiraz hakkımızı da kullandık.

Sonuçta FIBA bu tür hassas uygulamaları sağlıklı ve istikrarlı bir yapıya kavuşturmalı. TBF olarak bu konunun peşini bırakmayacağız. Tüm bunlar bir yana, şöyle bir gerçek var ki; biz kura çekimine kaçıncı torbadan girersek girelim, kimlerle eşleşirsek eşleşelim her zaman zirveyi hedefliyoruz. Korktuğumuz, çekindiğimiz rakip veya rakipler yok. Takımımızın inancı, düşüncesi bu doğrultuda. Seri başı olmasak da kuraya 3. torbadan girmemiz bizi değil, rakiplerimizi korkutsun" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious