12 Eylülcüler neden yargılanamıyorlar?

12 Eylülcüler neden yargılanamıyorlar?.12304
  • Giriş : 24.06.2009 / 21:00:00
  • Güncelleme : 24.06.2009 / 20:43:07

İşte darbecilerin yargılanmasını engelleyen o madde... Baykal, "Hükümet teklif getirsin, değiştirelim" demişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taraf Gazetesi'nde yayınlanan ve bir albay tarafından kaleme alındığı iddia edilen 'AK Parti'yi ve Fethullah Gülen'i bitirme planı' belgesi yeni bir tartışmayı da gündeme taşıdı. Geçmişte yaşanan darbelerle yüzleşme taleplerinin tavan yaptığı bir dönemde, CHP genel Başkanı Deniz Baykal, "12 Eylül'ü yargılayabiliriz. Hükümet getirsin geçici 15. maddeyi, değiştirelim" çıkışıyla gündeme oturdu. Peki Baykal'ın sözünü ettiği ve 12 Eylül darbecilerini koruyan 'geçici' maddede neler var?

İşte Anayasa'nın geçici 15. maddesi:

12 Eylül 1980 tarihinden, ilk genel seçimler sonucu toplanacak Türkiye Büyük Millet Meclisinin Başkanlık Divanını oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini Türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı Kanunla kurulu Milli Güvenlik Konseyinin, bu Konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı Kurucu Meclis Hakkında Kanunla görev ifa eden Danışma Meclisinin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezai, mali veya hukuki sorumluluk iddiası ileri sürülemez ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz.

Bu karar ve tasarrufların idarece veya yetkili kılınmış organ, merci ve görevlilerce uygulanmasından dolayı, karar alanlar, tasarrufta bulunanlar ve uygulayanlar hakkında da yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.

Savcı dava açtı, başına gelmeyen kalmadı

12 Eylül darbesini yapan generaller hakkında suç duyurusunda bulunan ve Kenan Evren'e dava açma girişiminde bulunan bir savcının başına gelmeyen kalmadı. Suç duyurusunu 1999'da yapan, Kenan Evren'e davayı ise 2000 yılında açmayı planlayan Savcı Sacit Kayasu, 2003 yılında HSYK tarafından meslekten atıldı.

AİHM ise kendisine başvuran Sacit Kayasu'nun başvurusunu haklı buldu ve Türkiye'yi 41 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti. Kayasu'nun başvurusunu inceleyen AİHM, 'Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesinin ve etkili soruşturma hakkıyla ilgili 13. maddesinin ihlal edildiği' görüşüne vardı. Türkiye, Kayasu'ya 41 bin Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*