12 Mart, İstiklal Marşı'nın kabulü oluyor

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

12 Mart, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edildiği 12 Mart tarihinin İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü ilan edilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.
Komisyonda kabul edilen tasarıya göre 12 Mart, İstiklal Marşi'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü olacak. Bu günde, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkın ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte anma törenleri düzenlenecek. İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma törenleriyle ilgili yönetmelik, yasa yürürlüğü girdikten sonra İçişleri, Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından ortaklaşa çıkarılacak.

Kabul edilen tasarı hakkında komisyona bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstiklal Marşı'nın diğer tüm ulusal marşlardan farklı olduğunu belirterek, bu farklılığın, İstiklal Marşı'nın vatan toprağı veya başka bir heyecan yerine, doğrudan doğruya istiklalin sembolü olan bayrak üzerine bina edilmesinden kaynaklandığı söyledi. Bakan Koç, İstiklal Marşı'nın milli birlik ve beraberliğin sembolü olduğunu kaydetti.

CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, İstiklal Marşı ve onun yazanın anılmasını yararlı gördüklerini ve tasarıya destek verdiklerini belirterek, "Ulusal kurtuluş savaşımızda başka güzellikler de oldu. Kuvai Milliye destanını yazan Nazım Hikmet'in hiç anılmaması bizi üzüyor" diye konuştu. Nazım Hikmet'e Türk vatandaşlığının bile verilmediğini ifade eden Hakkı Ülkü, kurtuluş savaşını anlatan Kuvai Milliye destanını yazan Nazım Hikmet'in de anılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious