12 milyar dolara Şimşek-2 geliyor

12 milyar dolara Şimşek-2 geliyor.6006
  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Türkiye, tarihinin en büyük savunma projelerinden birini bu yılın sonuna kadar imzalayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin 200 milyar dolar harcayarak ortaklaşa geliştirdiği F-35 Şimşek 2 savaş uçağı Türkiye semalarında uçmaya hazırlanıyor. Washington’da resmi temaslarda bulunan Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Donald Rumsfeld ile yaptığı görüşmenin ardından maliyetinin 11-12 milyar doları bulması beklenen ve Türkiye’nin gelecek 30-40 yıllık dönemde savunmasında önemli rol tutacak yeni nesil savaş uçağı projesi F-35’lerin, 5-6 milyar dolarlık bölümünün üretiminin Türkiye’de yapılmasının amaçlandığını söyledi. Gönül, durumu “Bizden sonra görev yapacak savunma kadrolarını 30-40 sene bağlayacak bir kararın arifesindeyiz” diye tanımlıyor. Türkiye “Ortak Taarruz Uçağı” (Joint Strike Fighter-JSF) diye bilinen F-35’lerden, ilki 2014’te teslim alınmak üzere yaklaşık 100 adet satın almak istiyor. Ancak bu noktada bir sıkıntı var. Savunma Sanayi Kuruluş Kanunu, her türlü savunma projesinde Türkiye’nin en az yüzde 50 katkı payına sahip olmasını öngörüyor. Yani yasalara göre F-35’lerin 5-6 milyar dolarlık bir bölümünün Türkiye’de üretilmesi gerekiyor. Fakat Bakan Gönül, yakın zamana kadar 4.2 milyar dolara ulaşabildiklerini söyledi.

TBMM ONAYI GEREKİYOR
Gönül, Rumsfeld ile yaptığı görüşmeyi kastederek “Kendilerine Savunma Sanayi Kuruluş Kanunu’na göre yüzde 50 offset gerektiğini söyledik. Bunu not aldılar. Yükselebileceği kadar yükselecek” dedi. Yıl sonuna kadar proje ortağı 9 ülke bir memorandum imzalayacak. Ayrıca Türkiye’nin ABD ve Lockheed Martin’le ek bir protokol imzalaması gerekiyor. Belgeler önümüzdeki yıl TBMM’nin onayına sunulacak.

GÖRÜNMEZ UÇAK F-35
Yeni nesil savaş uçağı F35’in, havadan karaya ve havadan havaya operasyonlarda gösterdiği manevra kabiliyeti F16’lara göre yüzde 40 oranında daha yüksek... Uçuş menzili ise F16’lara göre yüzde 20 daha fazla ve 2 bin kilometreyi buluyor. F35 Şimşek 2 ayrıca gövde yapısı sayesinde Stealth yani görünmezlik özelliğine sahip... F35’lerin radarda görülme olasılığı gövdesindeki özel metal alaşımlar sayesinde minimum düzeye indirildi. Lockheed Martin 2025’e kadar 3 bin adet F35 üretmeyi planlıyor. Bunun 2 bin 500’ünü ABD ve İngiltere’nin satın alması planlanıyor.

İnsanlı son savaş uçağı!
Dördüncü nesil savaş uçağı olan F35 Şimşek 2’nin 2050 yılına kadar hizmette kalması bekleniyor. 5’inci nesil savaş uçaklarının ise artık pilotsuz olarak askeri operasyonlarda yer alacağı belirtiliyor. Vecdi Gönül, F35’i “İnsanlı son savaş uçağı” olarak nitelerken Lockheed Martin’in şimdiden insansız F35 modelleri üretmek için hazırlıklara başladığı belirtildi.

Pilotun görüş açısı 360 derece
F35 pilotlarının kaskında HMD adı verilen bir sistem bulunuyor. HMD sayesinde uçağın arka ve alt kısmına yerleştirilen kameraların elde ettiği görüntüler doğrudan kaska aktarılıyor. Pilot böylece başını hiç çevirmeden etrafında olanları görebiliyor. Pilot eğildiğinde ise dizleri yerine alttaki uçakları görüyor. Ayrıca radar ve diğer uçuş sistemlerinin aktardığı veriler doğrudan gece görüşü olan kaskın içindeki ekrana aktarılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious