12 ocak 2014 ehliyet sınavı soruları ve cevapları - 12 Ocak ehliyet sınav sonuçları 2014

12 ocak 2014 ehliyet sınavı soruları ve cevapları - 12 Ocak ehliyet sınav sonuçları 2014.10707
14.01.2014 / 08:11:41

12 Ocak'ta yapılan ehliyet sınavının soruları yayınlandıktan sonra Haber Aktüel sayfalarından indirebilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Haberaktuel.com, ehliyet sınav sorularını yakından takip ediyor. Sınav sonunda sorulara Haber Aktüel'den ulaşabilirsiniz. Soruların önümüzdeki hafta başında açıklanması gerekiyor.

Bu arada Maliye Bakanlığı, 2014 yılı için değerli kağıt bedellerini belirledi. Pasaport bedeli 72 TL'den 75 TL'ye, ehliyet bedeli ise 89 TL'den 92.50 TL'ye çıktı. Bakanlığın konuya ilişkin Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.  Buna göre, ilgili Kanunda "değerli kağıt" olarak belirlenen noter kağıtları 7,55 lira ile 15,10 lira arasında satılacak. Bu yıl 72 lira olan pasaport bedeli ise yeni yıldan itibaren 75 lira olacak.

Yabancılar için ikamet tezkereleri 206 lira, nüfus cüzdanları 6,75 lira, aile cüzdanları 69 lira, sürücü belgeleri, sürücü çalışma belgeleri (karneleri) ve motorlu araç trafik belgesi 92,50 lira, motorlu araç tescil belgesi ile iş makinesi tescil belgesi 69,50 lira, her bir çek yaprağı için banka çekleri 4,75 lira, Mavi Kart ise 6,75 liradan satılacak.

Bu arada Ferrari'lerini tam randımanlı olarak kullanmak isteyen araç sahipleri Ferrari kursu için 13.500 doları gözden çıkarıyor.

Herkesin hayali bir Ferrari sahibi olmak. Fakat bir Ferrari’ye sahip olabilmek için ehliyet alabilmek gerekiyor. Ehliyet alabilmenin maliyeti ise Türkiye’de 500-600 TL arasında değişiyor. Fakat kimilerine Ferrari kullanmak için sadece ehliyet yetmiyor. ABD Teksas’ta açılan Ferrari kursuna katılmak isteyenler iki günlük Ferrari kullanım dersleri için kursa katılanlar 13.500 doları gözden çıkarıyor. Kursun sonunda ise Ferrari kullanım sertifikası da veriliyor.    

MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDE

Ferrari kursuna katılanlar burada arabanın içinde nasıl oturmaları gerektiğinden vites değiştirirken ne kadar seri olmalarına kadar pek çok detay konusunda bilgiler alıyorlar. Aynı zamanda kursu alanlar Teksas Austin Formula 1 pistinde milyonlarca dolar değerindeki Ferrarileri de kullanabiliyor. Ferrari F12’den Berlinatta ve California’ya kadar pek çok Ferrari modeli kurstakiler tarafından 2 günlük eğitim boyunca kullanılıyor.

Öte yandan Giresun’da yeni ve modern eğitim şartlarıyla sektöre öncü konumda giren Bayrak Sürücü Kursu Kurucu Müdürü Sedat Murat Bayrak, yakında Uygulanmaya başlanacak Yeni Ehliyet Yasası İle ilgili açıklamalarda bulundu.

YENİ EHLİYET YASASI NELERİ KAPSIYOR

"Ehliyet konusunda Avrupa Birliği standartlarının geleceğini belirten Bayrak; öngörülen yeni değişikliklerle, 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle araç kullanmanın kaldırılacağını, Avrupa Birliği stratejisi 2010 - 2011 Eylem Planı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre ilk etapta sürücü ehliyetlerinin Avrupa Birliği standardına kavuşacağını, bu kapsamda kamu ulaştırma araçlarına hız sınırlayıcı teknik cihazlar takılacağını, sürücü belgelerinin 5 yıl için geçerli olacağını, sürücü belgesini kullanmaya devam etmek için yeniden ehliyet sınavına girileceğini, ilk kez ehliyet alanlara, 2 yılı kapsayan staj dönemi verileceğini, yeni ehliyetlilerin  ‘2 yıllık stajyer sürücü belgesi’ ile araçlarını kullanabileceklerini, bu sürede; örneğin 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu ve alkol etkisiyle araç kullananların ehliyetlerinin iptal edileceğini ifade etti.

TAKSİ SÜRÜCÜLERİNE GPS ZORUNLU OLACAK

Ehliyetlerin, 5 yıl için geçerli olacağını ve ehliyetin son kullanma tarihinin yazılı olarak belgede yer alacağını söyleyen Bayrak Sürücü Kursu Kurucu Müdürü Sedat Murat Bayrak, ehliyetin devamlılığı için ilgilinin tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacağını ve tekrar sürüş testlerinden geçirileceğini sadece bu testi geçenlerin ehliyetinin yenileneceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*